Kenneth Grange – projektant niczym ikona

| MM

2 stycznia 2012 | Ludzie

Ten projektant od ponad 50 lat tworzy przedmioty i urządzenia, które kształtują codzienne życie nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Bo przecież długopisy Parkera czy miksery Kenwood są dostępne na każdym kontynencie. A Kenneth Grange tworząc ikony designu sam stał się już ikoną współczesnego projektowania.

Ten projektant od ponad 50 lat tworzy przedmioty i urządzenia, które kształtują codzienne życie nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Bo przecież długopisy Parkera czy miksery Kenwood są dostępne na każdym kontynencie. A Kenneth Grange tworząc ikony designu sam stał się już ikoną współczesnego projektowania.

Urodzony w 1929 roku projektant swoją karierę rozpoczął w latach 50., gdy pracował z architektem Jackiem Howe. Później jednak zdecydował się na pracę niezależną, a w latach 70. związał się ze słynną firmą Pentagram, zajmującą się interdyscyplinarnymi konsultacjami w dziedzinie designu. Te doświadczenia wyniesione z pracy w Pentagramie sprawiły, że do dziś w Wielkiej Brytanii Grange uchodzi nie tyle za wizjonera, ale raczej za poważnego badacza i projektanta w jednej osobie, który jak nikt inny potrafi zdefiniować ludzkie potrzeby i znaleźć na nie odpowiedź niemal w każdej sferze codziennego życia.

Nie ma chyba domu w Wielkiej Brytanii, a być może i w innych częściach Europy również, w których gospodarze nie cieszą się choćby jednym z zaprojektowanych przez Grange przedmiotów.

Przez ponad 50 lat spod jego rąk wyszły i miksery dla marki Kenwood, maszynki do golenia stworzone dla Wilkinsona, aparaty fotograficzne dla Kodaka, maszyny do pisania dla marki Imperial, zapalniczki Ronson, pralki Bendix, długopisy i pióra Parker. Właściwie można by wymieniać jego projekty w nieskończoność. A to tylko przedmioty, którymi posługujemy się w domach.

Ale działalność Grange’a nie ogranicza się jedynie do przedmiotów związanych z najbliższym otoczeniem człowieka, czyli domem. Brytyjczycy już z pewnością przyzwyczaili się do słynnego pociągu High Speed Train, znanego jako InterCity 125, który po brytyjskich torach kolejowych nieprzerwanie porusza się od połowy lat 70. XX wieku. Cały interfejs pociągu stworzył właśnie Grange.

A po ulicach Londynu możemy z kolei podróżować taksówkami, które przeprojektował pod koniec lat 90. W tamtym czasie dla Royal Mail zaprojektował skrzynki pocztowe. Jest autorem parkomatów, powstałych w latach 50. Oczywiście jego aktywność nie ograniczała się jedynie do Wysp Brytyjskich, przez lata realizował również projekty dla wielu firm w Japonii. Mimo że od lat 90. jest już na emeryturze, jego aktywność projektowa nie słabnie.

Trudno byłoby wymienić wszystkie nagrody i wyróżnienia, które otrzymał za swoje pomysły i projekty. M.in. dziesięciokrotnie otrzymał Design Council Awards, wyróżniono go również nagrodą Elegant Design w 1966 roku, natomiast 10 lat temu otrzymał Prince Philip Designers Prize.

Dla Grange’a chyba jednak najcenniejsze pozostaje zadowolenie użytkowników. Jego kolejne projekty bowiem nie opierają się wyłącznie na stylizacji produktu. Przed przystąpieniem do pracy stara się na nowo ocenić funkcje nowego produktu i cele, jakim ma służyć. Od zawsze wyznawał zasadę, że przedmioty dobrze zaprojektowane muszą sprawiać przyjemność podczas użytkowania. Tworzy przedmioty, które są skierowane na użytkownika, eliminując wszystkie sprzeczności i funkcje, które nie ucieleśniają łatwości użytkowania. Ostatnio stworzył m.in. krzesło z myślą o ludziach starszych.

Brytyjczycy mieli niedawno okazję przyjrzeć się bliżej nie tylko zrealizowanym projektom Grange’a, ale również tym, które wciąż pozostają w szkicach. Ponad 150 przedmiotów a także filmów, rysunków i szkiców znalazło się na ekspozycji Grange’a w Design Museum w Londynie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Człowiek ikona. Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur XX-wiecznej sceny designu

Człowiek ikona

Mediolan | 8 grudnia 2020

Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur sceny designu