KAPSZTAD – CZWARTA ŚWIATOWA STOLICA DESIGNU

ELIZA ZIEMIŃSKA

KAPSZTAD 15.1.2014

DESIGN MIEJSCA WYDARZENIA

Kapsztad, wybrany po Turynie, Seulu i Helsinkach na Światową Stolicę Designu 2014, rozpoczął właśnie celebrację tego wyjątkowego roku. Przed nami 12 miesięcy obfitujących w najważniejsze na świecie wydarzenia związane z projektowaniem, m.in. konferencję Design Indaba. - Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to był pikuś. Trwały tylko sześć tygodni. My musimy zaplanować cały rok - mówią organizatorzy roku designu w Kapsztadzie.

To najstarsze w południowej Afryce miasto słynie z pięknych, piaszczystych plaż, doskonałej kuchni i pięknych widoków. Górując w rankingach jako jedno z najciekawszych miast świata, pokonało w głosowaniu m.in. Dublin i Bilbao. Kiedy 20 lat temu skończył się tu apartheid, a RPA weszła na drogę demokracji, Kapsztad przeszedł gwałtowny, ale niezaplanowany rozwój. Z tego powodu otrzymanie honorowego tytułu Światowej Stolicy Designu jest dla miasta szansą na przeprowadzenie trwałych i gruntownych zmian na lepsze.

- Chcemy otworzyć Kapsztad na szeroko rozumiany design i pokazać w namacalny sposób, że design może zmieniać życie – mówi Alayne Reesberg, dyrektor Cape Town Design, firmy organizującej wydarzenie.

Żyj designem. Zmieniaj życie
W ramach programu zaplanowanego na ten rok, przewidziano tematy poświęcone innowacji, niwelowaniu podziałów, przyszłości oraz inspirującym przestrzeniom i przedmiotom. Myślą przewodnią inicjatywy jest hasło ''Żyj designem. Zmieniaj życie'', mające podkreślić rolę projektowania jako sposobu na społeczną transformacje miasta.

- Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to był pikuś. Trwały tylko sześć tygodni. My musimy zaplanować cały rok - żartuje Reesberg.

Z tego powodu, spośród 1253 zgłoszeń do oficjalnego programu WDC, wybrano aż 450 propozycji wydarzeń. Wśród nich znajdziemy inicjatywy poświęcone m.in. kuchni, transportowi miejskiemu, ekologii, alternatywnemu budownictwu, technologiom, a także doskonaleniu współpracy między projektantami, a mieszkańcami.

Jednym z najbardziej inspirujących i pobudzających kreatywność wydarzeń jest dwudniowa konferencja Design Indaba, która odbędzie się już 26 lutego. Organizowana od 1995 roku, przyciąga prelegentów i słuchaczy ze wszystkich stron świata. Wśród zaproszonych gości znajdzie się m.in. Lauren Beukes, pisarka i dziennikarka znana z wywrotowych opowieści, Jake Barton, założyciel studia Local Projects, specjalizującego się w tworzeniu narracji dla muzeów i przestrzeni publicznych i Clive Wilkinson, architekt i strateg, specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni przeznaczonych do pracy, pod kątem relacji międzyludzkich.

Wśród wielu poświęconych projektowaniu propozycji, znajdą się również inicjatywy takie jak Drumming for Africa polegające na budowaniu interakcji między ludźmi. W parkach i na skwerach Kapsztadu znajdą się bębny, na których zarówno tubylcy jak i goście będą mogli wspólnie spędzać czas, bez względu na różnice wynikające z religii, rasy, czy kultury, jednocząc się dzięki temu w uniwersalnym języku muzyki.

Choć to istotne, że tytuł Światowej Stolicy Designu przyciągnie do Kapsztadu wielu zwiedzających, najważniejsze w programie jest zbudowanie i wsparcie kreatywnej wspólnoty mieszkańców miasta i lokalnych inicjatyw oraz możliwość nawiązania współpracy między wystawcami, wykładowcami i pozostałymi gośćmi stolicy RPA w 2014 roku.

W 2016 czas na Tajpej
Idea WDC pojawiła się w 2005 roku, i od początku ma charakter biennale. Pierwszym miastem, które otrzymało ten zaszczytny tytuł, był Turyn, w którym wydarzenia zagościły w 2008 roku. Dwa lata później stolica powędrowała do Seulu w Korei Południowej, a w 2012 roku tytułem cieszyły się Helsinki.

Tytuł World Design Capital przyznawany jest przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego
W 2016 roku Światową Stolicą Designu będzie Tajpej - stolica Tajwanu.

Więcej na: www.wdccapetown2014.com, www.worlddesigncapital.com

Kapsztad to najstarsze w południowej Afryce miasto słynie z pięknych, piaszczystych plaż, doskonałej kuchni i pięknych widoków. fot. ARC

W 2016 roku Światową Stolicą Designu będzie Tajpej - stolica Tajwanu. fot. ARC

Kapsztad będzie żył designem przez cały rok. fot. Materiały prasowe