Kalendarium sierpień-październik. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w najbliższych miesiącach

Łódź | Julia Cieszko

29 lipca 2016 | Design | Wydarzenia |

Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w najbliższych miesiącach.

„Forum Postaw”
do 7.08
Wrocław
www.bwa.wroc.pl
Wystawa przyjechała do Wrocławia z Depot Basel – szwajcarskiej organizacji zajmującej się krytyką projektowania. Kuratorzy przedstawiają rolę faktycznych potrzeb człowieka w projektowaniu produktu, a także nawiązują do idei i pomysłów wyrażających postawy młodych projektantów w świecie dyktowanym przez reklamę. Poprzez obiekty, multimedialne projekty, teksty czy ikonografię kuratorzy z Depot Basel podjęli próbę zgłębienia przemyśleń młodych projektantów na temat etycznych założeń designu. Ciekawą strategią kuratorską jest aranżacja wystawy przecząca tradycyjnej prezentacji przedmiotów: nie znajdziemy tu fizycznie ani jednego z omawianych produktów. Pojawią się za to symboliczne przedstawienia i stojące za nimi idee oraz filmy objaśniające działanie.

„Myszy i ludzie. Alicja Patanowska”
do 30.07
Wrocław
www.bwa.wroc.pl
Alicja Patanowska związana jest przede wszystkim z projektowaniem. Galeria Sztuki Współczesnej BWA pokaże tym razem inną, bardziej wewnętrzną stronę twórczości tej młodej, wrocławskiej artystki. „Myszy i ludzie” stanowi wypowiedź na temat współczesnego chaosu konsumpcji. Tytuł wystawy nawiązuje do znanej powieści Johna Steinbecka, w której ukazana została smutna prawda o świecie – przetrwają tylko najsilniejsi. Najnowsza wystawa artystki nie jest tradycyjną prezentacją wcześniej wykonanych prac, ale aranżacją poruszającą wątki związane z relacjami między człowiekiem a innymi istotami żywymi. Inspiracją dla wystawy stała się niderlandzka tradycja malarska: obrazy Boscha oraz motyw vanitas (łac. ‘marność’).

OFF Festival
7–9.08
Katowice
www.off-festival.pl
Zaczęło się w Mysłowicach w 2005 roku. 5 lat później OFF Festival przeniósł się do Katowic, gdzie odbędzie się już jego 11. edycja. Starannie wyselekcjonowana przez Artura Rojka muzyka alternatywna spowodowała, że wydarzenie cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko wśród polskiej publiczności. W tym roku na scenie Miasta Muzyki zagrają m.in.: The Kills, Lotto, Anohni, So Slow. Off Festival jest laureatem European Festivals Award dla najlepszego festiwalu średniej wielkości.

Tauron Nowa Muzyka
18–21.08
Katowice
www.festiwalnowamuzyka.pl
Tauron Nowa Muzyka to jeden z najważniejszych przeglądów muzyki z pogranicza elektroniki, jazzu i tanecznych rytmów. 18 sierpnia na terenach byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice – wokół Muzeum Śląskiego – rozpocznie się już 11. edycja tego kultowego festiwalu. W tym roku zagrają m.in.: AtomTM & Tobias, Robag Wruhme, JAAA!, Daniel Bloom, A Gim i Eltron John.

tauron

„L’image Volée”
do 21.08
Mediolan (Włochy)
www.fondazioneprada.org
„L’image Volée” to zbiorowa wystawa około 45 artystów, przygotowana przez konceptualistę Thomasa Demanda. Ten berliński artysta bada ideę, według której wszystkie dzieła sztuki są wynikiem prac zrealizowanych już w przeszłości. Kurator próbuje zbadać pojęcie oryginalności, kulturę kopiowania, pobierania i przywłaszczenia. Prezentowane prace zostały wykonane specjalnie na mediolańską wystawę m.in. przez: Johna Baldessariego, Olivera Larica i Sarę Cwynar.

„Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”
do 4.09
Wrocław
www.ma.wroc.pl
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę poświęconą jednej z najbarwniejszych postaci w historii polskiej powojennej architektury. Choć Jadwiga Grabowska-Hawrylak zasłynęła przede wszystkim projektem wrocławskiego „Manhattanu”, jej dorobek jest znacznie obszerniejszy: projektowane w latach 50. XX wieku szkoły, wielkie osiedle wznoszone wśród ruin, dom z dwupoziomowymi mieszkaniami, futurystyczna szkoła muzyczna, „barokowe” kamienice – każdy z nich skrywa fragment ciekawej opowieści o architekturze i polityce. Działalność Grabowskiej-Hawrylak była ściśle związana z Wrocławiem – tu jako pierwsza kobieta po wojnie otrzymała dyplom architekta. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze wrocławskie osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne. Wystawa „Patchwork” jest największą dotąd prezentacją jej projektów i realizacji. Tytuł ekspozycji odnosi się do tekstylnych, geometrycznych kompozycji, których tworzenie jest do dziś jedną z jej największych pozaarchitektonicznych pasji.

„Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci”
do 30.10
Gdynia
www.muzeumgdynia.pl
To już trzecia ekspozycja z cyklu poświęconego polskim projektantom. Tym razem bohaterem jest Marek Cecuła: uznany na świecie ceramik, projektant przemysłowy, pedagog, wykładowca i kurator. Niezwykle ciekawa historia życia tego artysty została odwzorowana zarówno we wzornictwie przemysłowym, jak i sztuce konceptualnej. Na wystawie zobaczymy różne etapy jego drogi twórczej. Retrospektywna wystawa ma ukazać fenomen działalności Cecuły, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.

„Reporting from the Front”. Biennale Architektury w Wenecji
do 27.11
Wenecja (Włochy)
www.labiennale.org
Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny „Let’s talk about garbage” („Porozmawiajmy o śmieciach”), który reprezentuje Polskę na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji zbiera entuzjazstyczne oceny i recenzje zagranicznych dziennikarzy i krytyków architektury.

Helsinki Design Week
1–11.09
Helsinki (Finlandia)
www.helsinkidesignweek.com
Helsinki Design Week, organizowany od 2005 roku, stał się jednym z największych festiwali projektowania w krajach skandynawskich. Multidyscyplinarne wydarzenie prezentuje design w jego wielu odsłonach, nawiązując również do architektury, mody i kultury miejskiej. W tym roku organizatorzy skupiają się m.in. na instalacjach w przestrzeni miejskiej. Jedna z prac, autorstwa berlińskiego Plastique Fantastique, to spektakularna bańka tworzona wokół rzeźby Felixa Nylunda pochodzącej z 1932 roku. W ramach festiwalu organizowanych jest również ponad 200 imprez rocznie. Obejmują one wydarzenia skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i do szerokiej publiczności.

Maison & Objet
2–6.09
Paris Design Week
3–10.09
Paryż (Francja)
www.maison-objet.com
Maison & Objet to wiodące, światowe targi w całości poświęcone wzornictwu i aranżacji wnętrz, przenikające również do świata mody, grafiki, sztuki i architektury. Wydarzenie doczekało się dwóch paryskich odsłon, a także edycji azjatyckiej i amerykańskiej. W tym roku tytuł Projektantki Roku przyznano Ilse Crawford. Maison & Objet wraz z organizowanym równolegle Paris Design Week zmieniają przestrzenie Paryża w atrakcyjne centrum dla wielbicieli projektowania.

London Design Festival
17–25.09
Londyn (Wielka Brytania)
www.londondesignfestival.com
Dzięki festiwalowi organizowanemu od 2003 roku Londyn konsekwentnie zmienia się w światową stolicę designu. W wydarzenia na styku projektowania, innowacji, architektury i mody zaangażowanych jest co roku ponad 300 partnerów, którzy wkraczają w kulturalny świat miasta. Od 2007 roku w ramach festiwalu najlepsi projektanci i architekci tworzą instalacje związane ze wskazanym materiałem, tematem lub lokalizacją. Dzięki temu w kultowych miejscach Londynu – takich jak muzeum V&A, Southbank Centre czy Tate Modern – mamy okazję zobaczyć rzeźby miejskie i artystyczne interwencje. Ten rodzaj współpracy stał się już wizytówką brytyjskiego festiwalu, pokazując projektowanie w całkowicie nowy sposób i angażując design w życie Londynu. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na kampanię na platformie Kickstarter, by wspólnymi siłami stworzyć instalację na Trafalgar Square. Społeczność wspierająca inicjatywę nagrodzona zostanie projektami m.in. Toma Dixona, Marka Wallingera czy też Atelier Bow-Wow. Kuratorem i ambasadorem programu został jeden z najwybitniejszych brytyjskich projektantów, Paul Smith.

Salone Internazionale della Ceramica per l’Architettura e dell’Arredobagno
26–30.09
Bolonia (Włochy)
www.cersaie.it
Od 1983 roku Edi.Cer we współpracy z Confindustria Ceramica i Bologna Fiere organizują międzynarodową wystawę przemysłu ceramicznego. Targi, konferencje, seminaria, warsztaty, pokazy prasowe – wszystko poświęcone jednej branży. Równolegle do wydarzenia odbędzie się druga edycja imprezy – Bologna Design Week.

„Wyborny trup: anatomia utopii”
7–27.09
Londyn (Wielka Brytania)
www.londondesignbiennale.com
We wrześniu polski design zagości na pierwszej edycji London Design Biennale, którego tematem przewodnim jest „Utopia by Design”. Wszystkie uczestniczące kraje zaprezentują specjalne instalacje. Artyści i kuratorzy będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie: jak design i innowacja mogą uczynić świat lepszym? Gospodarzem polskiego pawilonu będzie Culture.pl, flagowa marka Instytutu Adama Mickiewicza, który przygotowanie koncepcji powierzył Marii Jeglińskiej i Klarze Czerniewskiej. Wystawa „Wyborny trup: anatomia utopii” to instalacja site-specific, stworzona na zasadzie gry przestrzennej, w której widz staje się współtwórcą proponowanej narracji. Autorki tej koncepcji zadają pytanie, czy w XXI wieku istnieje jeszcze miejsce dla wymyślania nowych utopii, po tak wielu kryzysach i upadkach modernistycznych projektów społecznych, politycznych i urbanistycznych? Czy w naszej epoce różnorodności istnieje jeszcze miejsce na idealistyczną jednolitość i totalność? Jak zaprojektować utopię? Czy można wynaleźć algorytm, który by ją wygenerował?

Sacrum Profanum Festival
1–8.10
Kraków
www.sacrumprofanum.com
8 dni, 9 koncertów, w tym 2 opery i niezmierzona różnorodność muzyki współczesnej. Sacrum Profanum nie przestaje zaskakiwać. Uwielbiany za mieszankę pozornie skrajnych wątków muzycznych, odsłania przed nami już swoją 14. edycję. Organizatorzy zapraszają nie tylko na wiele ciekawych koncertów, ale także na wydarzenia towarzyszące: panele dyskusyjne, wystawy i spotkania z artystami.

Vienna Design Week
30.09–9.10
Wiedeń (Austria)
www.viennadesignweek.at

Łódź Design Festival
13–23.10
Łódź
www.lodzdesign.com
Najważniejsza w naszym kraju impreza dotycząca wzornictwa przemysłowego. Tutaj spotykają się co roku polscy projektanci i marki. W ramach Make Me! nagradzani są młodzi twórcy, a plebiscyt Must Have wyłania najlepsze realizacje roku poprzedniego. Ponadto festiwal proponuje Edukreację – strefę dla rodzin i dzieci, liczne wystawy, debaty oraz spotkania z artystami. W tym roku Łódź Design obchodzi swój jubileusz – hasłem przewodnim 10. edycji będzie „Tożsamość”.

Lodz_Design_Festival_2016_Banner_PSV

Dutch Design Week
22–30.10
Eindhoven (Holandia)
www.ddw.nl

Designblok
27–31.10
Praga (Czechy)
www.designblok.cz

ORGATEC, New visions of work
25–29.10
Kolonia (Niemcy)
www.orgatec.com
Kolejna edycja ORGATEC – Międzynarodowych Targów Nowoczesnych Przestrzeni Pracy – odbędzie się na terenach wystawienniczych w Kolonii. Zgodnie z hasłem „Nowy wymiar świata pracy” zobaczymy produkty i rozwiązania w 5 najważniejszych obszarach. ORGATEC to zarówno planowanie, budowa i rozbudowa obiektów użyteczności publicznej, wyposażenie biur, systemy organizacji i prezentacji, rozwiązania akustyczne, jak i nowoczesne oprogramowanie. W tym roku organizatorzy zainicjują dyskusję na temat nowego spojrzenia na projektowanie świata pracy w wyniku intensywnie zmieniających się modeli biznesowych.

Lipski Festiwal Designu – Designer’s Open
21–23.10
Lipsk (Niemcy)
www.targilipskie.pl

Budapest Design Week 2016
23.09–3.10
Budapeszt (Węgry)
www.designhet.hu
Tym razem hasłem przewodnim węgierskiego festiwalu jest „Anatomia designu”. Organizatorzy skupiają się na różnorodności relacji między człowiekiem a zaprojektowanym wokół niego środowiskiem. Zobaczymy innowacyjne technologie dające zarówno praktyczne i estetyczne rozwiązania projektowe, jak i biznesowe pomysły. Poruszane tematy dotyczyć będą projektowania mebli, mody i UX – również w kontekście ekonomicznym. Z okazji 25-lecia Grupy Wyszehradzkiej zobaczymy wystawę twórców z Czech, Słowacji, Polski i Węgier. Równolegle do programu głównego budapesztańskie sklepy, galerie, salony, muzea, instytucje, a także bary i restauracje obchodzić będą swoje własne święto designu.

„Nendo: The Space in Between”
do 29.10
Holon (Izrael)
www.dmh.org.il

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Gdzie warto się wybrać

W tym tygodniu

Łódź | 11 stycznia 2019

Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Najważniejsze wydarzenia początku roku

Tu warto być!

Berlin | 31 grudnia 2018

Najważniejsze wydarzenia początku roku.