Forum Postaw, czyli idee a nie towary

Dość nietypowa wystawa designu pojawi się pod koniec maja w galerii Dizajn BWA we Wrocławiu. Choć będzie o przedmiotach, żaden z nich fizycznie nie zostanie zaprezentowany na ekspozycji.

„Forum Postaw” – organizacji zajmującej się krytyką projektowania i dizajnu Depot Basel w Szwajcarii – to wystawa opowiadająca o roli potrzeby w projektowaniu produktu. Nie chodzi jednak o sztucznie napędzaną przez reklamę potrzebę, a postawy młodych projektantów zwiastujących powrót do etycznych założeń designu. Na wystawie zobaczymy przykłady takich właśnie konkretnych projektów z całego świata. Forum Postaw nie jest jednak klasyczną prezentacją przedmiotów, tylko stojącym za nimi ideami i pomysłami.

– Jak w dzisiejszych czasach społeczeństwo postrzega design? Jakie są ambicje współczesnych projektantów? Dlaczego wybrali ten zawód i co chcą osiągnąć poprzez swoją pracę? Jak my możemy zrozumieć motywacje, które kryją się za produktami i projektami współczesnych dizajnerów? To tylko część pytań, jakie zostały postawione podczas wystawy „Forum postaw”, a którą współtworzyło 24 projektantów z całego świata. Poprzez obiekty, multimedialne projekty, teksty czy ikonografię kuratorzy z Depot Basel podjęli próbę zgłębienia przemyśleń i nastawienia młodych dizajnerów. W Polsce krytyka designu to raczkująca dziedzina – mówi Katarzyna Roj z galerii Dizajn. – Wciąż myślimy o tym, jak wzbudzić potrzebę posiadania pięknych przedmiotów. Tymczasem na zachodzie o projektowaniu myśli się w kontekście nadprodukcji, środowiska, odpowiedzialności konsumenckiej, społecznych potrzeb i możliwości jakie dają nowe technologie – dodaje.

– Młodzi dizajnerzy, myślą o projektowaniu w niebiznesowych a społecznych kategoriach. Nie chcą podsycać sztucznie napędzanych potrzeb, a odpowiadać na realne potrzeby, które dostrzegają w codziennym życiu – wyjaśnia kuratorka wystawy Matylda Krzykowski.

Forum_Postaw_designalivemag - 3

Wystawa nie będzie tradycyjną prezentacją przedmiotów, nie znajdziemy tu fizycznie ani jednego z omawianych produktów. Pojawią się za to symboliczne przedstawienia i stojące za nimi idee oraz filmy objaśniające ich działanie. Taki zabieg to świadoma strategia kuratorska. – Design jest ważnym elementem społecznego funkcjonowania i sytuowania się we wspólnocie, jest przejawem nadchodzących zmian. „Forum postaw” to projekt eksperymentujący ze sposobem prezentowania designu, zmieniający myślenie o wystawach. Wystawa skupia się na samych postawach projektantów, nie na materialnym wyniku procesu ich pracy. Prezentacja obiektów na wyświetlaczach to szansa dla odbiorcy na dostrzeżenie ich w kategorii idei, a nie towaru. Dodatkowo produkowanie wystawy, to kolejne przedsięwzięcie mające wpływ na nasze środowisko – dodaje Matylda Krzykowski.

Pierwszy raz projekt był prezentowany równocześnie w dwóch odsłonach – w Depot Basel w Szwajcarii oraz w Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech. W galerii Dizajn towarzyszyć jej będzie forum projektantów, dla którego punktem wyjścia stanie się zagadnienie deadline’u.

Projektanci: Pablo Calderón Salazar, Charlotte Dumoncel d’Argence, Julien Carretero, Annika Frye, Fixperts, Jasmina Grase & Nils Chudy, Tove Greitz, Joanne M.Hakkert, Jing He, Jesse Howard, Daniel Klapsing, Lina-Marie Koeppen, Myriam Marti & Nando Schmidlin, Pumpipumpe, Alicia Ongay-Perez, Giacomo Piovan, PROOFFLab Magazine, Tobias Revell, Nektar Solomon, Dechem, Marjan van Aubel, Julia Van Zanten, Bob Vos, Mugi Yamamoto, Will Yates-Johnson.

Wernisaż: piątek, 27 maja 2016, godz. 19.00, ekspozycja czynna 25 maja-7 sierpień. Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4.

Forum_Postaw_designalivemag - 4

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: