RETROSPEKTYWA JANUSZA KANIEWSKIEGO W CYKLU „POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI”

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

GDYNIA 23.9.2020

WYDARZENIA

Na bohatera kolejnej, siódmej już odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci", Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 lutego 2021 roku.

– Projektant to jest bardzo piękny zawód. Wymyślanie wszystkiego od początku i życie w przyszłości – mówił nam w jednym z wywiadów. Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Od 2012 roku współtworzył jako kurator festiwal Gdynia Design Days, doradzał również prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta. W 2020 roku mija 5 lat od jego śmierci.

– Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji – wyjaśnia Anna Śliwa, kuratorka wystawy.Inspiracją, która przyświecała stworzeniu wystawy, były słowa samego Janusza Kaniewskiego, że „najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie". Kaniewski nawiązywał tu do myśli amerykańskiego informatyka Alana Kaya i jego rozumienia przyszłości, jako czegoś, co należy nie tyle przewidzieć, co stworzyć i kształtować własnym działaniem.

W ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni pokazuje zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, dynamicznych, którzy mają już na swoim koncie ważne i inspirujące osiągnięcia projektowe i produkcyjne. Cykl ekspozycyjny został zainaugurowany w 2014 roku wystawą Zbigniewa Horbowego, uznanego twórcy szkła artystycznego i użytkowego. W następnych latach prezentowano twórczość Tomasza Rygalika, Marka Cecuły, Oskara Zięty, Karola Śliwki oraz Barbary Hoff.

Więcej na: www.muzeumgdynia.pl

kaniewski_1_designalive
Janusz Kaniewski, fot. Mateusz Nasternak

Janusz Kaniewski, Kamienica przy ul. Widok, fot. L. Żurek

Model samochodu Paragon, fot. L. Żurek

Janusz Kaniewski, Autoportret, fot. L. Żurek

Janusz Kaniewski, Buty BMW, detal, fot. L. Żurek

Janusz Kaniewski, Projekt samochodu koncepcyjnego Zły, 2014, fot. L. Żurek