JAK WYGLĄDAŁBY ŚWIAT, GDYBY PROJEKTOWANIEM ARCHITEKTONICZNYM ZAJMOWAŁY SIĘ DZIECI?

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 12.10.2020

WYDARZENIA

Jakim zwierzęciem jest Sejm RP, a jakim Pałac Kultury i Nauki? Teraz możemy to sprawdzić!

Artystka Iza Rutkowska powołała do życia Studio Zoochitecture, w którym projekty powstają we współpracy z dziećmi. Podczas październikowych warsztatów projektowych najmłodsi przyjrzą się funkcjonalności budynków użyteczności publicznej w tym Zachęty, Sejmu, Lotniska Fryderyka Chopina, Pałacu Kultury i Nauki oraz szkoły prowadzonej przez Komunę Warszawa.

Zespół prowadzony przez Izę Rutkowską będzie pracował na rysunkach technicznych wybranych budynków widzianych z lotu ptaka. Dzieci będą używać ich jako mapy, żeby zapoznać się ze skalą budynku, a następnie wyszukiwać w planach kształtów zwierząt i nadawać im funkcje użyteczności publicznej. Każda z prac zostanie udokumentowana, a materiały posłużą artystce do przygotowania koncepcji przekształcenia wybranej przestrzeni w taki sposób, aby była ona bardziej przyjazna, funkcjonalna oraz sprzyjała integracji zgodnie z wizją dzieci.

Warsztaty odbywają się „na żywo” w wybranych budynkach, są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku 5-12 lat. Zgłoszenia należy przesyłać na adres iza@izarutkowska.com Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy warsztatów:
15.10 godz. 17.00–18.30 Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki
17.10 godz. 12.00–13.30 Lotnisko Fryderyka Chopina
24.10 godz. 12.00–13.30 Pałac Kultury i Nauki
25.10 godz. 12.00–13.30 Sejm RP
26.10 godz. 17.00–18.30 Szkoła Emilii Plater 31

Więcej na: www.izarutkowska.com
www.formyiksztalty.pl
www.schoolofknockingondoors.com

Iza Rutkowska to założycielka Fundacji Form i Kształtów Międzynarodowej Szkoły Pukania do Drzwi oraz Studia Zoochitecture. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni wspólnie z użytkownikami. Efekty jej prac były prezentowane na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła plac zabaw w Madrycie i od 5 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu.