IKONY DESIGNU: FOTEL, KTÓRY ŁAMIE KONWENANSE

TEKST: JUS, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

LAUENFÖRDE 21.3.2019

DESIGN RZECZY

Został zaprojektowany by łamać wszelkie konwenanse. Fotel D4 to klasyka designu w najczystszej formie nawiązująca do kierunku i idei Bauhausu, w którym prostotę, chciano połączyć ze sztuką, technologią i funkcjonalnością.

Fotel D4 Bauhaus powstał w 1926 roku i jest autorstwa jednego z najwybitniejszych projektantów i dizajnerów Marcela Breuera, okrzykniętego „cudownym dzieckiem" wzornictwa przemysłowego. Projekt fotela D4 przetrwał i nadal fascynuje nietypową formą, będącą wykładnią nowatorskiej myśli autora.

Stelaż fotela tworzy składany stalowy i chromowany profil. Nowatorstwo kształtu zawiera się w konstrukcji podłokietników jak i samego profilu. Podłokietniki zostały wykonane z dwóch równolegle osadzonych kawałków materiału lub skóry, w zależności od wariantu wybranego fotela, zapewniając wysoki komfort oparcia łokci.

Opcja fotela D4 ze skóry wykonana jest z prawdziwej krowiej skóry. Fotel D4 w kolorze fioletowym i zielonym wykonany został z sukna czyli 100 proc. wełny. Materiał użyty do wykończenia fotela D4 w kolorze czerwonym i czarnym to cordura.

Marcel Breuer urodził się w 1902 roku w węgierskim w Peczu, a zmarł w 1981 roku w Nowym Jorku. Należał do pierwszego rocznika studentów Bauhausu - uczelni artystycznej powstałej w Weimarze. Określenie „Bauhaus" używane jest również jako nazwa stworzonego przez weimarską uczelnię kierunku architektonicznego, jednego z odłamów niemieckiego modernizmu.

Obecnie fotel D4 produkuje firma Tecta z Niemiec. Kosztuje od 750 euro. Więcej na www.tecta.de

Stelaż fotela tworzy składany stalowy i chromowany profil. fot. ARC

Obecnie fotel D4 produkuje firma Tecta z Niemiec. W Polsce kosztuje od 4 tys. zł. fot. ARC