Gratka dla miłośników architektury. Gdyński modernizm ujęty w wirtualne kompendium!

Wystartowało utworzone przez Muzeum Miasta Gdyni internetowe kompendium wiedzy o gdyńskim modernizmie. Wszystko to, aby kultura była jeszcze bardziej dostępna. Gdyński modernizm można teraz zwiedzać nie ruszając się z domu.

W ramach platformy „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci” zaprezentowano kilkadziesiąt gdyńskich budynków – pereł architektury międzywojennej i powojennej. Użytkownicy portalu mogą zapoznać się z nie tylko z materiałami archiwalnymi, ale także ze współczesnymi fotografiami najwspanialszych modernistycznych detali. Materiał wizualny uzupełniony został o treści dotyczące historii budynków, poszczególnych detali oraz ich producentów i wytwórców, oraz o biogramy architektów. Edukacja w zakresie ochrony dziedzictwa architektonicznego Gdyni jest kluczowa dla zachowania go dla kolejnych pokoleń, dlatego też na stronie znajdują się praktyczne filmy instruktażowe, przybliżające sposoby dbania o modernistyczny detal, a także materiały edukacyjne dla najmłodszych miłośników architektury!

Więcej na: www.szklometaldetal.pl

„Symbol II Rzeczypospolitej”, „wybitne osiągnięcie polskiego modernizmu”, „pomnik historii”, to tylko kilka z określeń Gdyni, które pojawiały się w kontekście ostatnich działań, mających na celu ochronę modernistycznej architektury i urbanistyki miasta. W 2007 roku modernistyczny układ śródmieścia został wpisany do rejestru zabytków. W 2015 roku decyzję tę dopełniło Rozporządzenie Prezydenta RP, w którym śródmieście Gdyni uznano za pomnik historii. Gdynia – „tradycyjnie nowoczesna”, jak głosi hasło promocyjne miasta, to zabytek nietypowy, to wciąż młody pomnik historii. Ochronie podlega tu kulturowe dziedzictwo, które wiekowo nie przekroczyło jeszcze stu lat. Co więcej, tym szczególnym dziedzictwem Gdyni jest, leżący u jej narodzin, zachwyt nad nowoczesnością.

Dowiedz się więcej o gdyńskim modernizmie!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: