Dornbracht: Architektura rytualna (wideo)

Iserlohn | TP

16 listopada 2013 | Design | Rzeczy | Styl życia | Wideo |

Dornbracht jest synonimem wiedzy, idei oraz inspiracji związanych z naturalnym elementem otoczenia, jakim jest woda. W ciągu kilkudziesięciu lat przedsiębiorstwo z niewielkiej rodzinnej firmy przekształciło się w światowego producenta wysokiej jakości armatury i akcesoriów do łazienek i kuchni. Od samego początku funkcjonowania wzornictwo produktów Dornbracht podporządkowane jest całościowej koncepcji twórczej.

Dornbracht jest synonimem wiedzy, idei oraz inspiracji związanych z naturalnym elementem otoczenia, jakim jest woda. W ciągu kilkudziesięciu lat przedsiębiorstwo z niewielkiej rodzinnej firmy przekształciło się w światowego producenta wysokiej jakości armatury i akcesoriów do łazienek i kuchni. Od samego początku funkcjonowania wzornictwo produktów Dornbracht podporządkowane jest całościowej koncepcji twórczej.

Łazienka – w rozumieniu Dornbracht – to miejsce, w którym spotykają się dwa światy: codziennych potrzeb i rytuału. Efektem prac nad koncepcją przestrzeni, w której centralną rolę odgrywa woda oraz człowiek jako jednostka niepowtarzalna, jest stworzona i rozwijana przez firmę koncepcja architektury rytualnej.

The Temple
Kamieniem milowym w rozwoju koncepcji architektury rytualnej była linia MEM stworzona przez Dornbracht w 2003 r. Wraz z jej wprowadzeniem zaprojektowano łazienkę kontemplacyjną, w której pobyt staje się twórczym wycinkiem czasu. „Jeśli chcemy na nowo poczuć się sobą, to musimy siebie doświadczyć. W środowisku naznaczonym naszą indywidualnością. W swojej osobistej łazience” – tak podejście Dornbracht podsumował Andreas Dornbracht, dyrektor naczelny firmy. Łazienka kontemplacyjna to przykład architektury rytualnej stworzonej przez światło, dźwięk, zapach, wodę i przejście pomiędzy dniem i nocą. Bateria łazienkowa o celowo powściągliwym wzornictwie przywraca wodzie jej pierwotną siłę i sprawia, że oko, umysł i dusza mogą się odprężyć.

The Gym
Po łazience będącej miejscem duchowej regeneracji, firma Dornbracht zaprezentowała nową, jakże inną interpretację tego wnętrza. Podczas gdy duchowość i zmysłowość tkwiły u podstaw kolekcji MEM, tak TARA LOGIC opiera się na koncepcji zdrowia i sprawności fizycznej. Łazienka staje się centrum odnowy biologicznej i prywatną siłownią. Sześć stref rozmieszczono niczym stacje na treningu kondycyjnym. Jednak pomimo, że tworzą one określoną sekwencję, można swobodnie korzystać z każdej z nich na swój zindywidualizowany sposób.

The Origin
W trzeciej realizacji koncepcji łazienki rytualnej Dornbracht – ELEMENTAL SPA – dominują motywy archaicznej przeszłości i pierwotnego źródła. Woda traktowana jest tu jak żywioł, który przekształca otoczenie. Staje się punktem wyjścia dla osobistych oraz wspólnych rytuałów związanych z fizycznym i psychicznym oczyszczeniem. Z myślą o takiej właśnie rytualnej architekturze zostały zaprojektowane produkty z serii ELEMENTAL SPA. Każda bateria związana jest z określonym rytuałem, czyli stanowi punkt wyjścia do konstrukcji otaczającej ją architektury. Przejrzystość formy opartej na kształcie sześcianu znajduje swoją kontynuację w architekturze pomieszczenia. Płynąca woda pozostawia ślady na podłożu i tym samym przywodzi na myśl źródło jako początek.

The Lagoon
Wraz z kolekcją SUPERNOVA firma Dornbracht zaprezentowała łazienkę Leadbad, która nie była jednak pomieszczeniem w klasycznym tego słowa rozumieniu. To zawieszona w przestrzeni wyspa, która łączy wszystkie funkcje i moduły łazienki, a także lifestyle’owy mebel, który można swobodnie ulokować w przestrzeni. Architektura łazienki Leadbad nawiązuje do rzeźbiarskiego charakteru armatury. Jeżeli przyjrzeć się bliżej wyeksponowanym formom okaże się, że wysokopołyskowe powierzchnie baterii SUPERNOVA odbijają przez cały czas strefy wodne wyspy, sprawiając wrażenie lagun.

The Landscape
W ostatniej koncepcji architektury rytualnej punktem wyjścia stała się forma strumienia wody. Płynąca woda zajmuje całą szerokość wylewki, jest jej przedłużeniem, jednak dzięki swej naturalnej żywotności stanowi świadomy kontrast dla formalnej surowości i perfekcyjności armatury. Aranżacje DEQUE kształtują wodę, traktując ją jak powierzchnię architektoniczną. Funkcjonują jako rodzaj ramy prezentującej strumień. Są czyste i zredukowane.

Dornbracht regularnie zdobywa międzynarodowe nagrody w dziedzinie wzornictwa oraz wyróżnia się niesłabnącym zaangażowaniem w kulturę. Firma wspiera i inicjuje wybrane wystawy i projekty, a także prowadzi ciągły dyskurs z artystami, fotografami, autorami, muzykami i projektantami. Artystyczna działalność wpływa na rozwój nowych idei projektowych oraz innowacyjne podejście do przestrzeni życiowych – kuchni i łazienki. Poprzez swoje długoletnie zaangażowanie w kulturę, Dornbracht realizuje także postulat wypracowania własnej kulturalnej tożsamości oraz znaczenia.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Arena znów rekordowa

Sexy and bastard

Poznań | 26 lutego 2014

Za nami już szósta edycja Areny Design w Poznaniu (18-21 lutego).

Design Alive Awards 2013 on tour

Tournee rozpoczęte

PoZNAŃ | 20 lutego 2014

Wystawa Design Alive Awards 2013 wyruszyła w trasę po Polsce.

Arena Design: Christian Sieger go?ciem Design Alive Talks

Sieger w Poznaniu

POZNAŃ | 12 lutego 2014

Christian Sieger ze studia Sieger Design będzie gościem Areny Design.

Gala 2013. Wielkie święto w kinie Iluzjon

Wielka gala

Warszawa | 28 listopada 2013

Na ten moment czekaliśmy od kilku miesięcy.