DOM JAK DIAMENT, A Z CORIANU

TWO

23.11.2011

MIEJSCA

W Zagrzebiu stanęła prywatna, luksusowa willa w postmodernistycznym stylu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jej biała fasada nie została pokryta Corianem, niezwykłym materiałem, dzięki któremu dom z daleka wygląda jak oszlifowany diament.

Corian to zaawansowany materiał powierzchniowy wynaleziony przez firmę DuPont. Wykorzystywany może być w prawie każdej dziedzinie. Powstawały z niego już lampy, blaty stołów czy krzesła. Ale okazuje się, że można nim pokrywać również domy, co udowodniono właśnie w Zagrzebiu (Chorwacja).

- Budynek jest bardzo przyjemny w odbiorze, spójny. Mimo, że jest może nieco niezrzeźbiony, to Corian - jednolity materiał spaja bryłę. To świetnie, że architekt trafił na inwestora, który zdecydował się na materiał ciekawy lecz ze względu na cenę rzadko stosowany w budownictwie - komentuje dla DesignAlive.pl znany polski architekt Robert Konieczny.

Willa zaprojektowana została przez chorwacką firmę DVA Arhitekta. Poza głównymi właściwościami Corianu - wytrzymałość, odporność na zarysowania, łatwość czyszczenia, naprawialność - architekci docenili fakt, iż kolor materiału jest niezmienny przez całą jego grubość, co pozwala na pokrycie całej fasady budynku jednym kolorem, nawet w jego rogach.

Ten oryginalny projekt odwołuje się w swojej formie do diamentów. Ze swoimi prostymi liniami i dynamicznymi przekrojami, ściany i stromy dach budynku przypominają wyglądem cenny kamień. Homogeniczna powierzchnia budynku jest przerywana jedynie poprzez szerokie, nieregularnie umieszczone okna oraz przez ogromne nisze, które stanowią przestrzeń dla balkonów.

Więcej: www.corian.pl

Willa zaprojektowana została przez chorwacką firmę DVA Arhitekta. fot. Marko Jukic

Oryginalny projekt odwołuje się w swojej formie do diamentów. fot. Marko Jukic

Corian to zaawansowany materiał powierzchniowy wynaleziony przez firmę DuPont. fot. Marko Jukic

Postmodernistyczna willa stanęła w Zagrzebiu. fot. Marko Jukic