DOM ARTYSTYCZNY

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: FERNANDO GUERRA

SAO PAULO 29.10.2015

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Marina Abramovic, Antony Gormley, Tracey Emin, Tony Cragg, Alvar Aalto, Jose Zanine Caldas, Lina Bo Bardi... To nie zapowiedź wystawy, lecz artyści, których projekty goszczą w jednym z brazylijskich domów.

Isay Weinfeld to multidyscyplinarne studio z Sao Paulo. Działa na różnych obszarach architektury, projektując zarówno prywatne, jak i komercyjne wnętrza. Casa Cubo należy do realizacji zrealizowanej dla pary kolekcjonerów sztuki. Dom to nie tylko rodzinny azyl, ale i centrum artystyczne. Prezentowane dzieła sztuki stają się nie tylko eksponatami, ale i pełnoprawnymi towarzyszami życia mieszkańców. Wśród prac znajdują się nazwiska takie jak: Marina Abramovic, Antony Gormley, Tracey Emin czy Tony Cragg.

Minimalistyczna bryła to biały jednolity sześcian wtopiony w bujną zieleń. Na każdej kondygnacji podziwiać można także projekty Alvara Aalto, Jose Zanine Caldas, Lina Bo Bardi. Ściany wykorzystano także jako miejsca ekspozycyjne. Na jednej rozciąga się regał z biblioteczką, na innej stare niemieckie dzienniki, natomiast na kolejnej wystawione są grafiki, co przypomina barwny kolaż.

Piętrowość ukazano w nietypowy sposób - środkowy poziom stanowi antresola, z której spiralne schody prowadzą do części prywatnej rezydencji. Tam znajduje się kuchnia, trzy sypialnie oraz łazienki, podczas gdy przestrzeń wspólna, m.in. salon wita gości na pierwszych dwóch poziomach.

Więcej na: www.isayweinfeld.com