DODOSPACE: PRZESTRZEŃ NIE TYLKO DLA WYOBRAŹNI

MM

24.9.2011

RZECZY

Grupa projektowa Dodoplan z Poznania zajęła się przestrzenią okalającą Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne w Sopocie. W efekcie powstał projekt Dodospace01: odrealniony, działający na wyobraźnię a przy okazji aktywny zarówno dniem i nocą i w tych porach zmieniający swoje funkcje.

MCKA Zatoka Sztuki jest nową przestrzenią dla kultury, otwartą latem tego roku w Sopocie. Znajduje się w pobliżu plaży. Nic więc dziwnego, że projektantki postanowiły zainspirować się właśnie plażą, dążąc do pewnego odrealnienia otaczającej rzeczywistości. Projektantki postanowiły wykreować przestrzenie inspirowane otoczeniem, kontekstem sytuacyjnym i emocjami. Dzięki temu powstały intrygujące obiekty: kamienie, które zmieniają się wraz z porą dnia i nocy, zmieniają też swoje funkcje. W ciągu dnia są siedziskami, po zapadnięciu zmroku zaczynają świecić i stają się świetlistymi punktami, przyciągającymi uwagę swoją barwą oraz ciepłem.

Dodospace powstała latem, będzie jednak "funkcjonować" przez cały rok, choć początkowo miały być dostępne jedynie do końca października. Bardzo pozytywne przyjęcie projektu sprawiło, że siedziska będą wpiszą się w pejzaż na stałe. W sumie odwiedzający mogą cieszyć się 15 kamieniami, powstałymi m.in. z żywicy, piasku oraz włókien wzmacniających. - Najciekawsze w tym projekcie było wykorzystanie formy. Najpierw kopałyśmy dołki w piasku i to ich kształty wpływały na późniejszą formę odlanych już siedzisk - przyznaje Dorota Januszek z Dodoplan. Już w czasie użytkowania kamieni pojawiła się ich dodatkowa funkcja: ponieważ po zapadnięciu zmroku świecą, energia świetlna sprawia, że się nagrzewają. To dobra wiadomość w chwili, gdy chcemy spędzić czas w pobliżu MCKA i plaży w chłodniejsze wieczory.

Dodoplan to studio projektowe z Poznania, które tworzą Dorota Januszek, Iza Brola i Honorata Poznańska. W codziennej praktyce najbardziej interesuje je łączenie współczesnego designu, autorskich technologii i rodzimych tradycji. Studio regularnie współpracuje z przemysłem, rozmaitymi instytucjami oraz klientami indywidualnymi. Wśród zrealizowanych przez Dodoplan projektów znajduje się m.in. projekt "dekoracji świątecznej z ideą" dla Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu, za który zostało uhonorowane nagrodą Polskich Twórców Reklamy KTR 2011.

MCKA Zatoka Sztuki jest nową przestrzenią dla kultury, otwartą latem tego roku w Sopocie. fot. Materiały prasowe

Obiekty przyciągają uwagę barwą i ciepłem, fot. Materiały prasowe

Dodospace powstała latem, będzie jednak "funkcjonować" przez cały rok, choć początkowo miały być dostępne jedynie do końca października. fot. Materiały prasowe