Do dzielnicy Pogodno wrócił dawny blask

Budynek dawnych Szczecińskich Zakładów Elektryfikacyjnych (dziś Enea) to – moim zdaniem – jeden z najlepszych przykładów renowacji budynku publicznego w Polsce. Obiekt przebudowano i zaadaptowano na cele biurowe nie naruszając jego pierwotnej bryły, jednak nadając mu nowoczesne wnętrze i funkcję.

Historia budynku znajdującego się w szczecińskiej dzielnicy Pogodno (dawniej West-End) przy reprezentacyjnej al. Wojska Polskiego 74 (dawniej Falkenwalderstrasse) sięga początku XX wieku. W 1894 r. Stettiner Elektrizitatswerke (Szczecińskie Zakłady Elektryfikacyjne) zakupiły parcelę zabudowaną wolno stojącym drewnianym domem mieszkalnym z 1873 r. Obok, obecnie już nieistniejącego budynku mieszkalnego, wybudowano w 1913 r. budynek podstacji energetycznej (Umformerwerk) na podstawie projektu autorstwa Georga Vallentine’a. W latach 1934-1935 r. połączono oba budynki łącznikiem służącym jako punkt kasowy dla mieszkańców pobliskich dzielnic, a w 1938 r. zagospodarowano działkę według projektu architekta Gustava Gaussa. Podstacja przetwarzała prąd zmienny (o napięciu 5000 V) na prąd stały (220 V) aż do 1945 r., kiedy to budynek zaczął funkcjonować jako akumulatorownia. Po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych w latach 80. i 90. budynek przekształcono w siedzibę gazety „Kontakt”. 18 lipca 1995 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie budynek został wpisany do rejestru zabytków.

enea_designalive - 22

W latach 2015/2016 przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę budynku wraz z adaptacją na cele biurowe i usługowe według projektu poznańskiej pracowni Front Architects. W parterze budynku zlokalizowano Biuro Obsługi Klientów spółki Enea, którego projekt został wykonany przez Front Architects w oparciu o księgę wizualizacji i tożsamości autorstwa warszawskiego Mamastudia. Zakończone w marcu 2016 r. prace budowlane przywróciły dawny blask budynkowi, który nie przypomina dawnego budynku przemysłowego, lecz swoją architekturą wtapia się w sąsiedztwo luksusowych willi-pałacyków dzielnicy Pogodno.

Więcej na: www.frontarchitects.pl

enea_designalive - 21

enea_designalive - 1

enea_designalive - 2

enea_designalive - 9

enea_designalive - 6

enea_designalive - 7

enea_designalive - 8

enea_designalive - 12

enea_designalive - 11

enea_designalive - 10

enea_designalive - 9

enea_designalive - 13

enea_designalive - 14

enea_designalive - 15

enea_designalive - 20

enea_designalive - 19

enea_designalive - 18

enea_designalive - 16

enea_designalive - 5

enea_designalive - 3

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wielka piątka. A w niej szczecińska Filharmonia [zdjęcia]

Wielka piątka

Barcelona | 23 marca 2015

Finałowa piątka Nagród im. Miesa van der Rohe z Filharmonią.

Szczecin. Miasto z warstw

Miasto z warstw

Szczecin | 26 grudnia 2014

Szczecin - przykład miasta–palimpsestu