DAPHNA LAURENS I PIERWOTNOŚĆ FORM

MAC

WIEDEŃ 29.10.2012

DESIGN RZECZY WYDARZENIA

Holenderskie studio Daphna Laurens mocno zaznaczyło swoją obecność podczas tegorocznej edycji Vienna Design Week. Projektanci wzięli udział w rozpoznawalnej akcji Passionswege, współpracując z jednym z lokalnych producentów. W efekcie tego współdziałania powstały siedziska nazwane po prostu Chair 01 i Stool 01.

Passionwege to jedno z najciekawszych wydarzeń podczas kolejnych edycji festiwalu. Tutaj projektanci są zapraszani do wspólnego wysiłku z lokalnymi rzemieślnikami, zakładami czy lokalami. W tym roku takie zaproszenie przyjęli Holendrzy ze studia Daphna Laurens z siedzibą w Eindhoven, które tworzą Daphna Isaacs Burggraaf i Laurens Manders. Jako partner w udziale przypadła im marka Wittmann z podwiedeńskiej miejscowości Etsdorf.

To firma z długą tradycją, przed wielu laty słynęła m.in. z produkcji siodeł. Współcześnie jest jednak kojarzona głównie z meblami tapicerowanymi oraz doskonałą obróbką rozmaitych elementów skórzanych. Hołdowanie tradycji rzemieślniczych to do dziś znak rozpoznawczy tej marki.

Daphna Laurens do współpracy postanowiła podejść bardzo intuicyjne. Zamiast sugestii materiałowych i technologicznych na pierwszym planie studio postawiło na własne wrażenia i emocje, jakie towarzyszyły im podczas wizyty w zakładzie. A więc na kolory i nastroje, a następnie zdecydowali się zadać pytanie o pierwotność form służących do siedzenia i wypoczynku i przelożyć na swój abstrakcyjny język. W ten sposób powstały dwa projekty: Chair 01 i Stool 01. Każdy z nich w zaskakujący sposób dialoguje z przyzwyczajeniami użytkowników, zmieniając np. wizualne punkty ciężkości mebli. Każdy z nich oczywiście jest stabilny, wykonany metalowych konstrukcji i miękkiego, tapicerowanego siedziska.

Projekty zaprezentowane w Austrii są na razie prototypami.

Więcej: www.daphnalaurens.nl, www.wittmann.at

Chair 01 i Stool 01 - nowe projekty studia Daphna Laurens. fot. Materiały prasowe

Obiekty "dialogują" z przyzwyczajeniami użytkowników. fot. Materiały prasowe

Siedziska powstały podczas akcji Passionswege, towarzyszącej Vienna Design Week. fot. Materiały prasowe