CISZA NA MORZU

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

SZTOKHOLM 28.3.2020

DESIGN RZECZY STYL ŻYCIA

Ryk silnika, zanieczyszczenie środowiska — nabywcy X Shore, jednej z pierwszych łodzi o napędzie elektrycznym, mogą o tym zapomnieć. Szwedzka manufaktura, założona przez Konrada Bergströma, wytwarzająca całkowicie elektryczne łodzie, podkreśla, że cisza oraz brak spalin pozwalają osiągnąć jeszcze głębszą więź z naturą.

Kiedy podejmuje się temat zanieczyszczeń związanych z transportem, najczęściej uwaga kierowana jest na drogi oraz ruch lotniczy. Tymczasem Badania Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii z 2019 roku wskazują, że żegluga pomiędzy szwedzkimi portami generuje więcej gazów cieplarnianych i większy ślad węglowy niż szwedzkie loty krajowe a ponad jedna czwarta emisji w kraju pochodzi z prywatnych łodzi.

Model Eelex 6500 to odpowiedź na te badania i krok w kierunku podróży nienaruszających równowagi ekologicznej. Ma 8 metrów długości i 2,6 metra szerokości a jedno ładowanie zapewnia przepłynięcie dystansu 100 mil morskich, sprawiając, że to idealna propozycja dla fanów rejsów rekreacyjnych.

Oprócz Eelexa, który ma otwartą górę i może pomieścić na pokładzie do 12 osób, X Shore planuje wypuścić jeszcze tej jesieni drugi model, Eeltrek, z zamkniętym dachem i kabiną z miejscem do spania.

Więcej na: www.xshore.com