BOZEN’S COTTAGE: PORUSZAJĄCA HISTORIA RENOWACJI DOMU Z 1842 ROKU

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: ADAM GIBSON

TASMANIA 29.7.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Kiedy aktualni właściciele zakupili pochodzący z 1842 roku czteropokojowy domek była to niemal ruina. Staranna renowacja przeprowadzona przez studio Taylor + Hinds Architects przywróciła mu subtelną i bardzo stylową prostotę.

W małym miasteczku Oatlands na Tasmanii (nieco ponad godzinę na północ od Hobart) znajduje się największa liczba kolonialnych budynków z piaskowca w całej Australii, a wiele z nich zostało zbudowanych przez skazańców. Wśród zabudowań znajduje się również budynek z 1842 roku, który do niedawna był całkowicie zdewastowany. Po ponad stu latach bycia w posiadaniu poprzednich właścicieli, nowy nabywca postanowił przywrócić mu dawną świetność, by odnaleźć tu spokój na emeryturze.

Pomimo fatalnego stanu, materiał budowlany zachował wiele ze swojego pierwotnego charakteru, w tym deski podłogowe z twardego drewna naznaczonego upływem czasu, ręcznie ciosany piaskowiec i cegły. Ten projekt to jednak coś więcej niż renowacja istniejącego budynku. Pragnienie tworzenia pięknych przestrzeni życiowych zawsze było wyznacznikiem realizowanych przez studio projektów, jednak w tym konkretnym przypadku zarówno klient, jak i architekci wykazali się ogromną dbałością o zachowanie historycznego dziedzictwa i otoczenie zastanej przestrzeni opieką zamiast całkowicie ją redefiniować.

- Bozen's Cottage to miejsce, w którym odpoczywamy, jemy przy kominku, leniuchujemy z książką, grzebiemy w ogrodzie, oddajemy się hobby i twórczym zajęciom. Chata daje nam ukojenie, czar i radość - wspomina z sentymentem aktualny właściciel. Wnętrze zostało zaprojektowane z powściągliwą prostotą, z naciskiem na mistrzowską stolarkę i oryginalne ozdoby ceramiczne. Deski podłogowe, piaskowiec i cegły noszą ślady 180 lat historii.

Nowa nazwa domu, Bozen’s Cottage, nawiązuje do poprzedniego właściciela, Bozena Stuarta Pennicotta, którego rodzina mieszkała w tym domu przez ponad 100 lat. Jego przodkowie pracowali jako kowale, cieśle i pasterze, a historia ta znajduje odzwierciedlenie w serii doskonale zaprojektowanych nowych wstawek ze stali i drewna, które zapewniają współczesne udogodnienia i tworzą delikatne rusztowanie w pokojach.

Więcej na: www.taylorandhinds.com.au