ELEMENTY, KTÓRE W ZALEDWIE KILKA CHWIL POMOGĄ CI ZAARANŻOWAĆ BIURO

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: BARTEK SADOWSKI

WROCŁAW 11.7.2020

DESIGN RZECZY

Vagabond to mobilne, nomadyczne biuro, które daje się zaaranżować w zaledwie kilka chwil. Znika tak samo szybko jak się pojawiło i jest odpowiedzią na współczesne potrzeby.

Zestaw, choć przewrotnie nazywa się biurem, biuro tworzy dopiero dopasowując się do zastanej, już umeblowanej wcześniej przestrzeni stając się jej uzupełnieniem. Użytkownik zestawu ma być w stanie w komfortowy oraz szybki sposób wydzielić i zaaranżować osobistą przestrzeń pracy dopasowaną do swoich potrzeb. Minimalistyczna, intuicyjna konstrukcja daje wiele możliwości aranżacji przestrzeni. To użytkownik decyduje kiedy, czy, i w jaki sposób chce być widoczny dla otoczenia, a otoczenie dla niego. W dowolnym momencie może zmienić ten stan rzeczy dopasowując układ produktu do pożądanego stopnia prywatności. Dzięki systemowi mobilnych przesłon i pojemników można bardzo szybko stworzyć niepowtarzalną, tymczasową przestrzeń pracy.

- W dobie pandemii sięgnęłam po prototyp projektu doktorskiego, który pierwotnie był dedykowany tylko coworkingom. Model sprawdził się w tym dziwnym czasie przymusowego home office'u, w domu pełnym ludzi, dając mi choć namiastkę prywatności, w przestrzeni niedającej się wydzielić w inny sposób. Nadając Vagabundzie nową szatę, w postaci asymetrycznie pikowanej tapicerki w kojących kolorach polskiego morza, powstała wersja dedykowana nie tylko coworkingom, ale wszelkim otwartym przestrzeniom pracy, których układ nie zapewnia dostatecznego poczucia prywatności i przez to wprawia w niepokój ich użytkownika - mówi autorka projektu Wiktoria Lenart. - Nasze domy, kawiarnie czy coworkingi są już umeblowane, generowanie kolejnego biurka, super stołu czy innego systemowego rozwiązania tak naprawdę nie rozwiązuje problemów. Chciałam, aby mój produkt nie rywalizował z tym co jest, nie nakazywał wymienić na nowe, wyrzucić stare. Dlatego właśnie zrezygnowałam z idei biurka w ogóle, a zostawiłam kompaktowy produkt, który może zastaną przestrzeń zoptymalizować.

Więcej na: www.wiktorialenart.com