BETONOWA TWIERDZA BPN ARCHITECTS

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: FELIX MOONEERAM

WARWICKSHIRE 1.5.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Wieś Moreton Paddox, Warwickshire, Wielka Brytania. To właśnie tutaj powstał projekt „Dom Duchów" studia BPN Architects. Jego nazwa odnosi się do wyjątkowej relacji, jaka zachodzi pomiędzy szklanym frontem a odbiciem basenów okalających drogę prowadzącą do domu.

Wielokrotnie nagradzana konstrukcja to urzeczywistnienie eteryczności i piękna połączone z dreszczykiem emocji, jaki wywołuje częściowo ukryta pod poziomem gruntu bryła.

Betonowy chodnik przecina dwie migotliwe tafle basenów, po czym schodzi w dół, schodami, poniżej poziomu wody, aż do głównego wejścia. Na fasadę frontu składają się szklane drzwi w stalowych ramach. Dalej, czarne schody układające się w literę V rozdzielają się na dwie strony - jedne prowadzą do sypialni a drugie w stronę pokoi gościnnych i sali kinowej. Główna przestrzeń mieszkalna jest rozmieszczona wokół centralnej wyspy kuchennej z jadalnią na jednym końcu i sofami na drugim.

Gładki, autentyczny efekt betonu projektanci uzyskali odlewając go na miejscu i pozostawiając odsłoniętym od wewnątrz, do czego zainspirowały ich betonowe arcydzieła japońskiego architekta Tadao Ando. Wpuszczone w sufit oświetlenie, liczne świetliki oraz elegancki, minimalistyczny design wnętrza dopełniają całości tworząc wyjątkową atmosferę.

Więcej na: www.bpnarchitects.co.uk