BETONOWA GRUZJA W PIĘKNYM KRAJOBRAZIE

MM

MESTIA 16.10.2012

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Mayer H. Architects z Berlina odmienia Gruzję. Po kilku wcześniejszych inwestycjach (projekty stacji benzynowych oraz punktów granicznych) niemieccy architekci zmierzyli się z kolejnymi wyzwaniami: stały się nimi Dom Sprawiedliwości oraz posterunek policji.

Obie inwestycje powstały w Mestii, niewielkim mieście w Gruzji, otoczonego przepięknym, górzystym krajobrazem. Ich inwestorami były Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz miejscowa policja.

Instytucje potrzebowały nowego posterunku, jak i przestrzeni dla centrum obywatelskiego, jakim stał się właśnie Dom Sprawiedliwości. Architektom zależało nie tylko na zmaksymalizowaniu funkcjonalności obu obiektów, ale również na wpisaniu ich w górzysty krajobraz kaukaski, a także nadaniu im formy budzącej zaciekawienie.

Budynki mają więc geometryczne kształty, nawiązujące do dawnych, powstających od czasów średniowiecza wież kamiennych, które "zaludniają" całą okolicę. Zwracają uwagę ich surowe, betonowe bryły, które w oczywisty sposób nawiązują do okolicznych pejzaży.

Dom Sprawiedliwości, czyli siedziba Centrum Obywatelskiego została wyposażona w duże i przestronne okna - wszystko po to, aby jak najefektywniej korzystać ze światła dziennego.

Elewacje tego dwukondygnacyjnego budynku tworzą cztery asymetryczne sześciokąty, z oszklonymi wejściami w dwóch rogach obiektu. W niewielkiej odległości umiejscowiono składający się z pięciu kondygnacji posterunek policji, z dość mocno falującą formą. Posterunek nie tylko pozwala na monitorowanie sytuacji w mieście, ale również jest znakomitym punktem orientacyjnym.

Więcej na: www.jmayerh.de

Dom Sprawiedliwości w gruzińskiej Mestii. fot. Materiały prasowe

Dom Sprawiedliwości został wyposażony w duże i przestronne okna. fot. Materiały prasowe

Posterunek policji powstal z betonowych brył, które w oczywisty sposób nawiązują do okolicznych pejzaży. fot. Materiały prasowe

Posterunek nie tylko pozwala na monitorowanie sytuacji w mieście, ale również jest znakomitym punktem orientacyjnym. fot. Materiały prasowe