OSIEM KLASYCZNYCH WZORÓW CARLO MOLLINO POWRACA DO PRODUKCJI

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

MEDIOLAN 16.6.2020

DESIGN RZECZY

Włoska marka meblowa Zanotta po raz pierwszy pokusiła się o reinterpretację dzieł Carlo Mollino w 1981 r. W najnowszej kolekcji, Mollino Collection CM 2020, reinterpretacji poddano osiem kultowych projektów elementów domowego wyposażenia.

W kolekcji znajdziemy krzesło Fenis, jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Mollino oraz asymetryczne biurko Cavour, zaprojektowane pierwotnie w 1949 r. Do nowo wydanych elementów należą również stół Reale, składający się ze szklanego blatu i podstawy w formie kozła; rozkładany fotel Gilda; Ardea - fotel w stylu bergère z rzeźbioną drewnianą podstawą; stolik nocny Carlino; Milo - antropomorficzne lustro w kształcie Wenus z Milo oraz stolik kawowy Arabesco.

Tłem do prezentacji najnowszej kolekcji stał się Teatr Regio w Turynie. Ukończony w 1973 r. gmach jest ostatnim budynkiem stworzonym przez Mollino i świadectwem jego architektonicznego geniuszu. - To hołd dla pracy Carlo Mollino - mówi o wyborze lokalizacji Giuliano Mosconi, prezes i dyrektor generalny Zanotta.

Carlo Mollino to jeden z najbardziej oryginalnych projektantów XX wieku: zainteresowanie designem łączył z fascynacją otaczającym go życiem, m.in. narciarstwem, akrobatyką czy samochodowymi wyścigami rajdowymi. Każdy jego projekt od wnętrz, poprzez meble, samochody aż po wielkie obiekty nieustająco budzi zainteresowanie kolejnych pokoleń projektantów.

Więcej na: www.zanotta.it


Biurko Cavour na scenie Teatru Regio w Turynie

Gilda - rozkładany fotel z czterema dostępnymi pozycjami reprezentuje eklektyczny styl Mollino

Cavour to projekt do biura domowego, powstały w wyniku badań nad idealnym kształtem strukturalnym

Fotel Ardea - w stylu bergère z rzeźbioną drewnianą podstawą

Stolik kawowy Arabesco jest jednym z najbardziej ikonicznych projektów włoskiego deisgnu

Krzesło Fenis - zaprojektowane w 1959 roku przez Mollino do swojego biura w Castello del Valentino w Turynie. Fenis jest pierwszym projektem mistrza designu, który Zanotta postanowił wyprodukować w 1981 roku.