Ikony designu: Słynna jak Celestina

Mediolan | MAW

7 maja 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy |

Krzesło, które przebojem wdarło się do kawiarnianych ogródków, powstało w latach 70. zeszłego stulecia we Włoszech. Celestina do dziś uchodzi za jeden z ponadczasowych modeli, dzięki którym nawet kilkugodzinny pobyt w kawiarni nie “daje w kość” restauracyjnym gościom.

Krzesło, które przebojem wdarło się do kawiarnianych ogródków, powstało w latach 70. zeszłego stulecia we Włoszech. Celestina do dziś uchodzi za jeden z ponadczasowych modeli, dzięki którym nawet kilkugodzinny pobyt w kawiarni nie “daje w kość” restauracyjnym gościom.

To składane krzesło towarzyszy nam już od 1978 roku, gdy postał jego projekt, a następnie włoska marka Zanotta bardzo szybko wdrożyła je do produkcji. Podobno wielkim jego orędownikiem był twórca marki – Aurelio Zanotta, który zachęcił Marco Zanuso do stworzenia projektu, a właściwie rozwinięcia pomysłu na taki rodzaj krzesła.

Dziś Celestina większości osobom kojarzy się z kawiarnią i letnimi ogródkami, choć oczywiście można je również spotkać w prywatnych domach czy ogrodach.

Konstrukcja powstała z nierdzewnej stali, natomiast siedzisko to nylon połączony z naturalną skórą. Klasyczne wymiary tego modelu to 42x50x82cm. Jego największymi zaletami, poza wygodą i komfortem użytkowania jest łatwość przechowywania. Krzesła można składać i po zajmują niewiele miejsca. Powstało w wielu wariantach kolorystycznych z różnymi możliwymi wykończeniami.

Z Celestiny można korzystać nie tylko w kawiarniach, ale także oglądać w muzeach, trafiło m.in. do Design Museum w Butlers Wharf w Londonie, Vitra Design Museum w Weil am Rhein czy Fondazione Triennale Design Museum w Mediolanie.

Twórcą krzesła był Marco Zanuso, pochodzący z Mediolanu architekt i projektant, żyjący w latach 1916-2001. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci włoskiego designu, który po zakończeniu II wojny światowej mocno zaangażował się w ideę “good design”. W swoich pracach mocno eksperymentował z materiałami, pracując dla takich marek jak Pirelli, Arflex, Brionvega, Siemens, Alfa Romeo czy Kartell. Wiele z jego projektów, podobnie jak krzesło Celestina można oglądać w największych muzeach i galeriach na świecie. Zajmowały go nie tylko projekty meblowe, tworzył także radia i telewizory a nawet projekty samochodów. Wiele uwagi poświęcał też architekturze, jest twórcą m.in. projektu budynku IBM w Mediolanie.

Więcej: www.zanotta.it

Powiązane artykuły:

Człowiek ikona. Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur XX-wiecznej sceny designu

Człowiek ikona

Mediolan | 8 grudnia 2020

Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur sceny designu

Gratka dla miłośników włoskiej awangardy! Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Sklep z ikonami

Mediolan | 16 sierpnia 2020

Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Osiem klasycznych wzorów Carlo Mollino powraca do produkcji

Carlo Mollino

Mediolan | 16 czerwca 2020

Osiem klasycznych wzorów Carlo Mollino powraca do produkcji

Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa. Koniecznie musicie to zobaczyć!

Ocean krzeseł

Weil am Rhein | 12 maja 2020

Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa

Ikony designu: Fotel, który łamie konwenanse

Po prostu D4

Lauenförde | 21 marca 2019

Ikony designu. Fotel, który łamie konwenanse.