Żywiczne wazony z manufaktury (wideo)

| MM30 czerwca 2012 | Rzeczy

To się nazywa manufaktura: mieszkający w Londynie projektant Phil Cuttance tworzy futurystyczne wazony, opierając się wyłącznie na pracy rąk oraz osobiście stworzonej maszyny, przypominającej urządzenia obecne w warsztatach rzemieślniczych. Każdy z jego produktów jest niepowtarzalny.

To się nazywa manufaktura: mieszkający w Londynie projektant Phil Cuttance tworzy futurystyczne wazony, opierając się wyłącznie na pracy rąk oraz osobiście stworzonej maszyny, przypominającej urządzenia obecne w warsztatach rzemieślniczych. Każdy z jego produktów jest niepowtarzalny.

Kolekcję swoich wazonów Phil Cuttance nazwał Faceture Vases. Chyba najbardziej fascynującym zjawiskiem jest sam proces ich powstawania, choć również ich wygląd budzi różne skojarzenia: od futurystycznych, geometrycznych konstrukcji po gigantyczne wieżowce w odległej przyszłości. Na każdym etapie przygotowania wazonów najistotniejszym elementem jest praca ludzkich rąk.

I tak formę do przyszłych wazonów wycina z arkusza tworzywa, opierając się na geometrycznych wzorach, naszkicowanych na kartce papieru. Gotową i złożoną do wybranego kształtu formę umieszcza następnie w swoim przenośnym, wielofunkcyjnym urządzeniu, które jest rodzajem niewielkiej manufaktury, w której każdą czynność Phil Cuttance wykonuje własnoręcznie. Np. komponenty żywiczne łączy ze sobą stosując mieszalnik napędzany kołem zamachowym. Gotowy materiał następnie wlewa do formy i rozprowadza ją po krawędziach geometrycznego wzoru. Surowce następnie zastygają w formie. Po ściągnięciu warstwy mamy gotowy przedmiot. Wazony powstają w różnych kolorach oraz w dwóch rozmiarach.

Ostatnio Phil Cuttance zaprezentował je w Mediolanie podczas Salone Internazionale del Mobile. Jego projekty trafiły już do sprzedaży. Każdy z wazonów jest unikatowy, każdy otrzymuje również sygnaturę z numerem. Wazon kosztuje ok. 1000 zł.

Więcej: www.philcuttance.com

Powiązane artykuły:

Najpierw przesunięte, teraz odwołane. Targi w Mediolanie nie odbędą się w tym roku

Targi odwołane

Mediolan | 27 marca 2020

Targi w Mediolanie nie odbędą się w tym roku

Z powodu epidemii koronawirusa targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Wirus nieufności

Mediolan | 26 lutego 2020

Targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Organizatorzy zadowoleni z 58. edycji Salone del Mobile. – Potrafimy działać jeszcze lepiej – cieszy się prezes targów Claudio Luti

Potrafimy działać

Mediolan | 18 kwietnia 2019

Organizatorzy zadowoleni z 58. edycji Salone del Mobile [zdjęcia]

iSaloni 2019. Rok Leonarda da Vinci. Przewodnik po mediolańskim tygodniu designu

Rok Leonarda

Mediolan | 24 marca 2019

Mediolan oficjalnie Miastem Designu.

Rekordowy Mediolan [zdjęcia]

Znów rekord

mediolan | 13 maja 2018

57. iSaloni sukcesem pod względem frekwencji i jakości relacji handlowych.