Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013

kraków | łukasz potocki

27 czerwca 2014 | Design | Rzeczy |

Książka „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013” autorstwa Czesławy Frejlich i Dominika Lisika to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie prezentujące niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów oraz obszerne wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim.

Publikacja dokumentuje zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie. Jest podsumowaniem i zamknięciem okresu, gdy design z dziedziny postrzeganej jako sztuka trafił do powszechnej świadomości Polaków, stał się też rozpoznawalną marką za granicą. Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

zaprojektowane_designalive
Design w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne, sztandarowe projekty. Jest na tyle złożony i różnorodny, że zdobycie wiedzy o nim wymaga dobrego przewodnika. Album „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013” nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie, pokazuje ważnych projektantów i najlepsze produkty. Autorzy, redaktor naczelna i współpracownik „2+3D”, na karty swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. – Na taką publikację było zapotrzebowanie – przekonuje Lisik. – W ostatnich latach rozwój wzornictwa przemysłowego w Polsce znacząco przyspieszył. W formie jest to album fotograficzny, w którym zdjęciom i opisom przedmiotów towarzyszą wywiady.

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika „Polish Design: Uncut”, opracowanej w 2013 roku dla Instytutu Adama Mickiewicza. Fotografie: Przemek Szuba. Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy). Cena: 127 zł.

Kompendium polskiego designu XX wieku

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jubileuszowy konkurs Śląska Rzecz rozstrzygnięty

Śląska Rzecz 2014

Cieszyn | 20 czerwca 2015

Dziesiąta edycja konkursu Śląska Rzecz rozstrzygnięta.

10. Urodziny Zamku. Zapraszamy!

Dziesiąte urodziny!

Cieszyn | 18 lutego 2015

W dniach 27 luty - 1 marca Zamek Cieszyn świętuje 10. Urodziny.

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013. Rusza plebiscyt Czytelników!

Oto nominacje 2013

Cieszyn | 24 października 2013

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013.