Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013. Rusza plebiscyt Czytelników!

Przedstawiamy oficjalne nominacje do nagród DESIGN ALIVE AWARDS 2013 w kategorii Animator, Strateg i Kreator. Spośród nominowanych, najbardziej kreatywne osobowości w poszczególnych kategoriach wybierze już niebawem międzynarodowa Kapituła konkursu.

Przedstawiamy oficjalne nominacje do nagród DESIGN ALIVE AWARDS 2013 w kategorii Animator, Strateg i Kreator. Spośród nominowanych, najbardziej kreatywne osobowości w poszczególnych kategoriach wybierze już niebawem międzynarodowa Kapituła konkursu.

Od dzisiaj także, po raz pierwszy w historii konkursu, również Wy – Czytelnicy Design Alive, możecie głosować na swoich faworytów! Przyjmowanie Waszych głosów w plebiscycie Czytelników potrwa do 4 listopada. Nagrody w Waszym imieniu wręczymy laureatom już 21 listopada podczas uroczystej gali finałowej DESIGN ALIVE AWARDS 2013 w Warszawie.

Poznajcie sylwetki Nominowanych i głosujcie tutaj

NOMINACJE DESIGN ALIVE AWARDS 2013

ANIMATOR

Irena Cieślińska
zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik
za warszawski Festiwal Przemiany, który podczas tegorocznej edycji niezwykle mądrze i przystępnie wyjaśniał świat i zachodzące w nim procesy. Bohaterowie festiwalu, stosujący dostępne wszystkim środki, potrafią rozwiązywać konkretne problemy społeczne, opisywać zjawiska zachodzące w mikro- i makroskali.

Czesława Frejlich i Dominik Lisik
dziennikarze
za opracowanie opublikowanej we wrześniu książki poświęconej polskiemu wzornictwu „Polish Design: Uncut”, wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza. Za dbałość o atrakcyjny, acz powściągliwy sposób prezentacji oraz za ogrom pracy merytorycznej i badawczej, która pozwoli uporządkować i pokazać w świecie to, co najwartościowsze w polskim projektowaniu.

Barbara Krzeska
menedżer projektu w Instytucie Adama Mickiewicza
za realizowanie i koordynację projektu Polish Design Year, w ramach którego Instytut Adama Mickiewicza wsparł w 2013 roku wiele inicjatyw wystawienniczych na całym świecie, które w efekcie ukazały Polskę jako kraj nowoczesny, innowacyjny, a przede wszystkim z wielkim potencjałem ludzi kreatywnych.

Katarzyna Laskowska
prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
za projekt NowyModel.org, który wdraża do produkcji unikatowe archiwalne projekty wybitnych polskich twórców. Z jej inicjatywy w UAP powstała Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem. Do dziś jest to jeden z najbardziej nowatorskich modeli kształcenia przyszłych projektantów.

Agata Endo Nowicka i Maria Zaleska
graficzki i kuratorki
za przygotowanie dobrze przyjętej ekspozycji „Where I come from?” prezentowanej podczas festiwalu grafiki w Berlinie. Konceptualna wystawa udowodniła ciągłość w myśleniu twórców pochodzących z Polski, choć różnych wiekiem i poruszających się po rozmaitych stylistykach i obszarach zainteresowań.

Anka Pierzyk–Simone
współtwórczyni Fundacji Creative Project
za jej zaangażowanie w organizację wystaw, publikacji, działań PR, dzięki którym polski design funkcjonuje za granicą jako spójna marka bogata w ludzi i ich twórczy potencjał. W 2013 roku Fundacja była obecna podczas festiwali designu w Mediolanie („Designlink.pl”) i Londynie („Young Creative Poland: 4 Years On London Design Festival”) oraz Tbilisi („What’s for breakfast”).

Ake Rudolf
niezależny kurator
za rzetelne wspieranie za granicą polskiego wzornictwa i jego realnego potencjału poprzez projekty: „Polish Design Focus” Instytutu Polskiego w Berlinie podczas 11. DMY oraz „Design Innovation & Exchange Programme | Berlin Poland 2013-2014“, którego celem jest utworzenie sieci kontaktów oraz nawiązanie profesjonalnej współpracy pomiędzy projektantami i przedsiębiorstwami w Berlinie i w Polsce.

Agnieszka Rasmus–Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska
kuratorki Centrum Architektury
za opracowanie wystawy oraz towarzyszącej jej publikacji „Na przykład. Nowy dom polski”, które uświadomiły i zaprezentowały nową jakość w polskim budownictwie. Za pokazywanie dobrych przykładów i pobudzanie do zmiany myślenia o domu w kontekście architektury jednorodzinnej.

Filip Springer
dziennikarz, fotoreporter
za książki „Zaczyn”, „Źle urodzone” oraz „Wanna z kolumnadą”, w których tematy strategicznie ważne dla polskiej przestrzeni publicznej i krajobrazu przedstawia w niezwykły sposób – przystępny, zrozumiały. Za powodowanie w czytelniku zmiany postrzegania architektonicznego dziedzictwa, dumę oraz poczucie wpływu na pi_ękno kraju.

Małgorzata Żmijska, Michał Piernikowski
organizatorzy Łódź Design Festival
za budowanie zespołu i sieci partnerów, za zaangażowanie, odwagę i otwartość, dzięki czemu festiwal staje się najważniejszą imprezą poświęconą designowi w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod ich opieką ŁDF nie boi się stawiać odważnych pytań, a także mocno akcentuje swoją obecność w przestrzeni miejskiej, nie tylko w czasie trwania festiwalu.

STRATEG

Ryszard Balcerkiewicz
właściciel Noti
za świadome korzystanie z polskiego potencjału projektowego. Za niewielkie, ale pewne kroki w tworzeniu silnej, oryginalnej marki postrzeganej w kraju jako alternatywa dla zagranicznych produktów. Za umiejętność scalenia w jednym produkcie wysokiej jakości wytworzenia, oryginalności projektowej oraz przystępności cenowej, czego wyrazem jest tegoroczna seria mebli Clapp.

Marek Cecuła
dyrektor artystyczny Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów/Chodzież SA
za umiejętne połączenie warsztatu twórczego z myśleniem biznesowym oraz umiejętnością łączenia ludzi i myśli. Za odświeżenie strategii i wizerunku największych producentów porcelany w Europie oraz powołanie Ćmielów Design Studio, które zaprasza projektantów do współpracy z Fabryką.

Magda Hajduk–Dębowska, Małgorzata Szczurek i Przemysław Dębowski
wydawnictwo Karakter
za wypełnienie luki na polskim rynku wydawniczym publikacjami poświęconymi projektowaniu, architekturze i sztuce. Za dbałość o dobór tematów i autorów słowa oraz strony wizualnej książek. Za tworzoną z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie serię „Mówi muzeum” oraz przełomowe dla masowej świadomości o architekturze książki Filipa Springera o architekturze.

Klara Kowtun i Antonina Samecka
twórczynie marki Risk Made in Warsaw
za intuicyjne stworzenie marki ubrań, które się kocha (fachowo nazywanej „love brand”). Za umiejętność tworzenia strategi opartej na ludziach i relacjach zarówno w zespole jak i wśród klientów. W końcu, za zmianę konotacji dla polskiego „dresu”.

Grażyna Kulczyk

przedsiębiorca, kolekcjonerka i mecenas sztuki
Za inicjowanie Art & Fashion Festival w Starym Browarze, wydarzenia poświęconego modzie jako elementowi kultury i zjawisku odzwierciedlającemu tendencje i zmiany w społeczeństwie.

Jerzy Mazgaj
przedsiębiorca
za dołączenie do swojego portfolio marek spożywczych (Krakowski Kredens i Delikatesy Alma) kolejnej mocnej marki produktów i sklepów Food & Joy. Tym samym – za promowanie i udostępnianie Polakom zdrowej, oryginalnej żywności w sposób odważny i spójny.

Paweł Potoroczyn
dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza
za stworzenie strategii promocji polskiej kultury za granicą, uwzględniającej również design, modę czy architekturę jako elementy budowania wizerunku dynamicznie rozwijającej się i kreatywnej Polski.

Piotr Stefaniuk
przedsiębiorca, rektor szkoły wyższej Via Moda Industrial
za stworzenie nowej uczelni, która z sukcesem wystartowała w trudnym momencie na rynku. Za wdrażanie zmian w systemie edukacji w dziedzinach kreatywnych oraz za stworzenie zespołu dydaktycznego zdolnego te zmiany wdrażać.

Bożena Synowiec
dyrektor marketingu i rozwoju produktu Tołpa
za przeprowadzenie polskiej marki przez gruntowną i bardzo odważną zmianę. Za łamanie konwencji panujących w branży kosmetycznej w sferze komunikacji i budowania wizerunku. Za promowanie rozsądnego umiaru i kupowania mniej.

Tomasz Zaboklicki
prezes zarządu i dyrektor generalny firmy Pesa
za umiejętność skutecznego konkurowania na międzynarodowym rynku poprzez jakość, rzetelność i walory estetyczne pojazdów szynowych, czego wyrazem gigantyczny kontrakt, podpisany z Deutsche Bahn na dostarczenie pojazdów Link.

KREATOR

Ewa Bochen, Maciej Jelski
studio projektowe Kosmos Project
za konceptualne podejście do przedmiotu jako wyraziciela emocji i przekaźnika treści. Za wykraczanie poza schematyczne myślenie o wzornictwie, operowanie symboliką kulturową i odsłanianiem jej ukrytych znaczeń, m.in.: podczas tegorocznej wystawy „Nieświadomość Zbiorowa” w Londynie.

Anna Łoskiewicz–Zakrzewska, Zofia Strumiłło–Sukiennik
studio projektowe Beza Projekt
Za prostotę i mądrość projektów a zarazem ich otwartość na indywidualne decyzje odbiorców. W ostatnim czasie zrealizowały m.in. projekt Plastry – łączniki do samodzielnego majsterkowania; lampki HuHu oraz mobilny system targowy dla Dream Nation.

Małgorzata Malinowska, Tomasz Kempa, Filip Ludka
grupa projektowa Tabanda
za skupienie się na bezpretensjonalnych formach użytkowych, instalacjach i ingerencjach w przestrzeń publiczną oraz za umiejętność tworzenia płaszczyzny dla prezentacji potencjału regionu, w którym pracują i tworzą – za wystawę „Współczesne Improwizacje” oraz projekt Terminal Designu na Gdynia Design Days.

Kinga Matusiak
projektantka, przedsiębiorca
za stworzenie „małej wielkiej rzeczy” – ClipClip akcesorium do sznurowadeł, dzięki któremu nie musimy wiązać butów. Za odnalezienie zastosowania dla dobrze znanego przedmiotu, co w efekcie może służyć poprawieniu jakości życia osobom niedołężnym lub niepełnosprawnym. Ponadto złotówka z każdego sprzedanego kompletu trafia na Fundację Marcina Gortata MG13.

Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa
pracownia architektoniczna WWAA
za Służewski Dom Kultury w Warszawie – wkomponowany w otoczenie, łączący doskonałą architekturę, design, kulturę, ekologię z funkcją edukacyjną. Za Stację Mercedes – komercyjne lecz niesztampowe miejsce dla miłośników sztuki, muzyki, designu, filmu i motoryzacji oraz za nienachalną scenografię Galerii Sztuki Średniowiecznej w warszawskim Muzeum Narodowym.

Natasha Pavluchenko
projektantka mody
za kolekcję Neo Couture jesień/zima 2013, którą zdobyła uznanie i zaufanie na włoskim festiwalu mody Alta Roma, oraz kolekcję Senses wiosna/lato 2014, z którą pojawiła się w Complesso Monumentale di Santo Spirito in Sassia w Rzymie podczas największego we Włoszech maratonu Haute Couture.

Gosia i Tomek Rygalikowie
projektanci Studia Rygalik
za odwagę robienia rzeczy niemonumentalnych, przez projektantów o tak bogatym doświadczeniu. Za opracowanie identyfikacji (koszulki i medale) dla 35. PZU Maratonu Warszawskiego, która pozwoliła uczestnikom poczuć i utrwalić własny sukces. Za kulinarne Design Aperitivo – nieformalne spotkania, integrujące środowisko twórcze oraz promujące nowe oblicze polskiej gościnności.

Krzysztof Stróżyna
projektant mody marki Krystof
za odważne działania na arenie międzynarodowej oraz kolekcję wiosna/lato 2014 prezentowaną na London Fashion Scout. Za konsekwencję, pracowitość i wiarę w polski rynek, czego wyrazem otwieranie butików w kraju oraz budowanie marki w sieci lokalnych partnerów, współpracowników, modeli i dostawców.

Jakub Szczęsny
architekt, kurator
za warszawski Dom Kereta, nazwany „najwęższym domem świata”, którego gospodarzem został Etgar Keret, znany izraelski pisarz polskiego pochodzenia, uznawany za mistrza krótkich form prozatorskich. Za umiejętność wyrażania poprzez architekturę zawiłości historii narodowych, stołecznych i ludzkich.

Aleksandra Wasilkowska
architektka, kuratorka
za działania na pograniczu sztuki, architektury oraz ekonomi i antropologii. Jej książki, wykłady i instalacje w porywający sposób poruszają problematykę miasta przyszłości. W tym roku ukazała się książka „Shadow Architecture” o handlu ulicznym oraz Bazaristan – ideowe ruszenie w sprawie przyszłości bazarów.

Mecenas:
Dornbracht
Sponsorzy:
Kinnarps, Lamy, Schattdecor, Moleskine
Partnerzy:
Concordia Design, Zieta Prozessdesign, Ultrabrand, Learn Raw, Leica, Design4rent
Patroni medialni:
TVP Kultura, Malemen, Przekrój
Współpraca redakcyjna:
RMF Classic, natemat.pl
Partner PR:
JBcomm

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days

Twórczy dialog

Twórczy dialog

Warszawa | 7 czerwca 2024

Invest Komfort strategicznym partnerem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie