Eklektyczna równowaga

Architekt Przemek Maziarz z Modoso Interiors zaprojektował eklektyczne wnętrze w modernistycznej kamienicy na stołecznym Powiślu. Punktem wyjścia była analiza podróży, jaką codziennie odbywają w nim promienie słoneczne.

– Już po pierwszym spotkaniu z inwestorką wiedzieliśmy, że dobrze się rozumiemy, więc wspólna praca będzie bardzo przyjemna i kreatywna. Przy tym projekcie pracowaliśmy w zespole dwuosobowym, co jest częstą praktyką w naszej grupie Modoso.  Taki tryb pozwala spojrzeć na dany temat z różnych perspektyw – mówi architekt.

Cele projektu były sprecyzowane od samego początku. Właścicielka jasno określiła między innymi kolor podłóg oraz listę wymarzonych ruchomych mebli. 

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Wnętrze jest utrzymane w duchu eklektycznym, choć mieszkanie znajduje się w modernistycznej kamienicy. Kontekst zdradzają subtelnie wyoblone narożniki, charakterystyczne dla budynków z tego okresu. To punkt wyjścia dla negocjacji z tradycją. 

– Projektując małe mieszkania, dążymy zawsze do równowagi. W takich projektach ważne jest, aby kuchnia nie była dominantą w strefie dziennej, przy zachowaniu jej pełnej funkcjonalności. Unikamy też „ołtarzy” ze ścian telewizyjnych – wylicza Przemek Maziarz.

Otwarta i jasna strefa dzienna zmienia swoją funkcję w zależności od potrzeb: może być miejscem wspólnego gotowania ze znajomymi, po to, żeby przy innej okazji, płynnie przeobrazić się w kino domowe. Za lustrami w kuchni, które optycznie powiększają przestrzeń i rymują się z marmurowymi akcentami, kryją się płytkie, ale pojemne półki. 

Delikatne płótna autorstwa Aleksandry Kompały z serii „Summer is gone”, ich ciepłe barwy i rozedrgane kompozycje przywołują atmosferę pełną nieoczywistej energii. Sztuka pojawia się również w eleganckiej łazience, w postaci pracy autorstwa Grażyny Smalej. Z kolei umywalka – niczym rzeźba z hipnotyzującego kwarcytu Calacatta Da Vinci – została wyklejona przez lokalnego kamieniarza.

Meble są autorską kolekcją życzeń i potrzeb właścicielki. To w ich charakterze prawdziwie wyraża się eklektyczna atmosfera wnętrza: japońskie łóżko zestawione z klasycznymi frontami francuskimi, krzesła z lat 30. włoskiego projektanta w towarzystwie kanapy z lat 70.

– Drzwi wykonaliśmy na podstawie wzoru z letniskowego domu dziadków projektanta. Klamki i uchwyty to współczesna interpretacja rzemiosła. Jednym słowem, zaproponowaliśmy stylistyczny przekrój przez cały XX wiek – dodaje architekt.

Przemek Maziarz

Rocznik 1983. Architekt, projektant wnętrz i założyciel KDesign Architecture & Brands, Modoso interiors. Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Projektant prowadzący, nadzorujący realizację wnętrz prywatnych i publicznych. Czerpie inspiracje z aktywizacji osób starszych, wykorzystując zdobytą wiedzę projektową do poprawy jakość życia tej grupy społecznej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Azyl w Zaciszu

Azyl w Zaciszu

Warszawa | 4 września 2020

Klimatyczne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny