Eklektyczna równowaga

Architekt Przemek Maziarz z Modoso Interiors zaprojektował eklektyczne wnętrze w modernistycznej kamienicy na stołecznym Powiślu. Punktem wyjścia była analiza podróży, jaką codziennie odbywają w nim promienie słoneczne.

– Już po pierwszym spotkaniu z inwestorką wiedzieliśmy, że dobrze się rozumiemy, więc wspólna praca będzie bardzo przyjemna i kreatywna. Przy tym projekcie pracowaliśmy w zespole dwuosobowym, co jest częstą praktyką w naszej grupie Modoso.  Taki tryb pozwala spojrzeć na dany temat z różnych perspektyw – mówi architekt.

Cele projektu były sprecyzowane od samego początku. Właścicielka jasno określiła między innymi kolor podłóg oraz listę wymarzonych ruchomych mebli. 

Magazyn Design Alive

NR 10/2023 HOME

ZAMAWIAM

NR 10/2023 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Wnętrze jest utrzymane w duchu eklektycznym, choć mieszkanie znajduje się w modernistycznej kamienicy. Kontekst zdradzają subtelnie wyoblone narożniki, charakterystyczne dla budynków z tego okresu. To punkt wyjścia dla negocjacji z tradycją. 

– Projektując małe mieszkania, dążymy zawsze do równowagi. W takich projektach ważne jest, aby kuchnia nie była dominantą w strefie dziennej, przy zachowaniu jej pełnej funkcjonalności. Unikamy też „ołtarzy” ze ścian telewizyjnych – wylicza Przemek Maziarz.

Otwarta i jasna strefa dzienna zmienia swoją funkcję w zależności od potrzeb: może być miejscem wspólnego gotowania ze znajomymi, po to, żeby przy innej okazji, płynnie przeobrazić się w kino domowe. Za lustrami w kuchni, które optycznie powiększają przestrzeń i rymują się z marmurowymi akcentami, kryją się płytkie, ale pojemne półki. 

Delikatne płótna autorstwa Aleksandry Kompały z serii „Summer is gone”, ich ciepłe barwy i rozedrgane kompozycje przywołują atmosferę pełną nieoczywistej energii. Sztuka pojawia się również w eleganckiej łazience, w postaci pracy autorstwa Grażyny Smalej. Z kolei umywalka – niczym rzeźba z hipnotyzującego kwarcytu Calacatta Da Vinci – została wyklejona przez lokalnego kamieniarza.

Meble są autorską kolekcją życzeń i potrzeb właścicielki. To w ich charakterze prawdziwie wyraża się eklektyczna atmosfera wnętrza: japońskie łóżko zestawione z klasycznymi frontami francuskimi, krzesła z lat 30. włoskiego projektanta w towarzystwie kanapy z lat 70.

– Drzwi wykonaliśmy na podstawie wzoru z letniskowego domu dziadków projektanta. Klamki i uchwyty to współczesna interpretacja rzemiosła. Jednym słowem, zaproponowaliśmy stylistyczny przekrój przez cały XX wiek – dodaje architekt.

Przemek Maziarz

Rocznik 1983. Architekt, projektant wnętrz i założyciel KDesign Architecture & Brands, Modoso interiors. Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Projektant prowadzący, nadzorujący realizację wnętrz prywatnych i publicznych. Czerpie inspiracje z aktywizacji osób starszych, wykorzystując zdobytą wiedzę projektową do poprawy jakość życia tej grupy społecznej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Azyl w Zaciszu

Azyl w Zaciszu

Warszawa | 4 września 2020

Klimatyczne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny