Jak architektura przenika się z designem?

Czy design ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami? 

Na te i inne pytania poszukuje odpowiedzi kolejna wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci w Muzeum Miasta Gdyni. Dotychczas w ramach tej serii zaprezentowano twórczość na przykład Eryki i Jana Drostów, Barbary Hoff czy Karola Śliwki. Tym razem bohaterem ekspozycji jest jeden z najwszechstronniejszych polskich projektantów: Jakub Szczęsny.

Pokaz, którego otwarcie zaplanowano na 1 lipca 2023 jest przy okazji podsumowaniem dotychczasowego dorobku architekta.  

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Jakub Szczęsny zdobył popularność kiedy w 2012 roku w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Obiekt z pogranicza architektury i artystycznej interwencji to nie tylko najsłynniejszy, ale przy okazji symptomatyczny projekt Szczęsnego, ponieważ jego znakiem rozpoznawczym jest multidyscyplinarność, kompleksowość i idące za nimi głębokie wysublimowanie. 

Wystawa Jakuba Szczęsnego_designalive
Instalacja Jakuba Szczęsnego The Fifth Space w Lieblinghaus. Zdjęcie: Yael Schmidt

Wystawa Jakuba Szczęsnego będzie się skupiać na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. 

Propozycją kuratorki pokazu Anny Śliwy jest aby pokazać w jaki sposób architektura przenika się z designem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Jednym z przykładów będzie przyjrzenie się bliżej mikrodomom, szczególnie
popularnym w czasie pandemii.

Pokaz stawia pytanie, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji?

Te domy będą zestawione m.in ze wspomnianym unikatowym Dom Kereta by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości.



Tak się mieszka w najwęższym domu świata

W ten sposób twórcy pokazu budują ciekawe napięcie między architekturą i instalacjami Jakuba Szczęsnego w przestrzeni publicznej, które są w zamyśle architekturą w działaniu, rodzajem performansu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania. 

Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektancie oraz polsko-angielski katalog.

Jakub Szczęsny: – Architekt jest jak… ośmiornica

Jakub Szczęsny 

(ur. 1973) architekt, artysta sztuk wizualnych, nomad i odkrywca. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Jest jedynym polskim architektem, którego projekt (Dom Kereta) znajduje się w kolekcji MoMA. Założyciel autorskiego biura SZCZ. W swoich działaniach łączy praktyki i narzędzia z dziedziny projektowania i architektury, w duchu idei zaczerpniętej z myśli Bernarda Rudowsky’iego o wartości jaką niesie praca z kontekstem danego projektu. W 2021 roku ukazała się książka Szczęsnego pod tytułem „Witaj w świecie bez architektów” (wyd. Karakter). 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wieże Jakuba Szczęsnego

Taburete Towers

Bangalore, Logroño | 2 grudnia 2019

Instalacja Jakuba Szczęsnego, która trafiła do domów mieszkańców Bangalore

Projektancie, odrzuć mody!

Kim jesteśmy?

Warszawa | 19 sierpnia 2015

Architekt Jakub Szczęsny w rozmowie z „Design Alive".

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013. Rusza plebiscyt Czytelników!

Oto nominacje 2013

Cieszyn | 24 października 2013

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013.