Jak architekt zmienia świat

W Muzeum Miasta Gdyni czynna jest wystawa „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Tym razem bohaterem cyklu jest architekt Jakub Szczęsny. Jego wszechstronna twórczość jest potwierdzeniem, że architektura i design wpływają na relacje, wartości oraz rozwój społeczeństwa. Partnerem strategicznym wystawy jest Invest Komfort, a patronat sprawuje „Design Alive”.

Jakub Szczęsny to pierwszy polski projektant, którego pracę włączono do stałej kolekcji Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Mowa o Domu Kereta, czyli jednym  z najwęższych budynków na świecie. Został on zrealizowany w szczelinie pomiędzy blokiem  a przedwojenną kamienicą w warszawskiej dzielnicy Wola. Mimo tego, że budynek w najwęższym miejscu ma zaledwie 72 cm, Szczęsny zaprojektował go jako miejsce funkcjonalne i spełniające wymogi codziennego życia. Trzypoziomowa instalacja z sypialnią, gabinetem, łazienką i kuchnią stała się pracownią i mieszkaniem izraelskiego pisarza Etgara Kereta oraz miejscem działań kulturalnych.Tak się mieszka w najwęższym domu świata

O Domu Kereta pisały media na całym świecie. Został on także zamieszczony na międzynarodowej liście Iconic Houses, obok domów projektu Le Corbusiera, Franka Lloyda Wrighta czy Alvara Aalto.  – Możemy mieszkać w domach, które są małe. Możemy żyć lepiej, będąc bardziej zaangażowanymi – przekonuje Szczęsny.

– W naszym cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” prezentujemy dorobek zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, dynamicznych, którzy prezentują odważną i inspirującą wizję świata – mówi Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

– Jakub Szczęsny w swoich projektach antycypuje przyszłość, stawiając na wyważenie i ograniczenie konsumpcji w kontrze do przesytu oraz wszechobecnej nadpodaży produktów. Wprowadzając do swoich projektów poczucie humoru oraz ukryte znaczenia nadaje uniwersalny wymiar architekturze i designowi – dodaje dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Jak architektura przenika się z designem?

Wśród innych prac Jakuba Szczęsnego można wymienić np. Ohel – tymczasowy pawilon Muzeum Historii Żydów Polskich, rewitalizację pawilonu stacji Powiśle, a także szereg inspirujących instalacji, jak zlokalizowana na Wiśle „Wy-spa”, gdzie mieszkańcy Warszawy mogli ćwiczyć, równocześnie oczyszczając wodę. 

W projektach Jakuba Szczęsnego codzienna praktyczność staje się pretekstem do głębszej refleksji nad funkcjonowaniem współczesnego świata i życiem człowieka. Udowadnia on, że architektura to znacznie więcej niż projektowanie budynków. Pokazuje jej szerszy kontekst, w którym nie tylko wywiera ona znaczący wpływ na naszą codzienność, ale może być też narzędziem do rozwiązywania aktualnych problemów. 

Od lewej: Andrzej Włodarczyk (Cosentino Poland, sponsor wystawy), Maja Banaszczyk (Invest Komfort, partner strategiczny); Jakub Szczęsny oraz Anna Śliwa (Muzeum Miasta Gdyni).

– Wystawa Jakuba Szczęsnego porusza niezwykle aktualne i ważne tematy – mówi Maja Banaszczyk, PR manager z Invest Komfort, firmy, która jest sponsorem strategicznym wystawy. – W Polsce wciąż za mało uwagi poświęcamy odpowiedzialnemu społecznie planowaniu przestrzeni.  Tymczasem wpływ architektury na nasze życie, relacje i integrację obywatelską jest potężny. Jako deweloper zachęcamy do kwestionowania zastanej rzeczywistości i sięgania dalej, poza utarte ścieżki. Stawiamy na design i bezpieczeństwo w przestrzeniach publicznych tak, by spajać lokalną społeczność i edukować młodych, że wyjście poza schemat przynosi wymierne korzyści w przedsiębiorczości. Dlatego też wspieramy Muzeum Miasta Gdyni  i Jakuba Szczęsnego, bo wierzymy w sztukę użytkową, której architektura jest najdoskonalszym wyrazem – dodaje Maja Banaszczyk.

Wystawa jest dostępna do 2 czerwca 2024 roku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wieże Jakuba Szczęsnego

Taburete Towers

Bangalore, Logroño | 2 grudnia 2019

Instalacja Jakuba Szczęsnego, która trafiła do domów mieszkańców Bangalore

Projektancie, odrzuć mody!

Kim jesteśmy?

Warszawa | 19 sierpnia 2015

Architekt Jakub Szczęsny w rozmowie z „Design Alive".

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013. Rusza plebiscyt Czytelników!

Oto nominacje 2013

Cieszyn | 24 października 2013

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013.