Minimalistyczna architektura i kolory gorącej ziemi

W meksykańskim Valle de Bravo powstało pięć domów weekendowych, które studio Héctor Barroso ukryło wśród drzew.

Każdy dom jest identyczny w swoim układzie. Składa się z sześciu części ustawionych w taki sposób, by wspólnie utworzyły centralne patio. To właśnie to miejsce staje się sercem budynku, zapewniając piękne widoki, ciszę oraz intymność. Od północy budynek sprawia wrażenie szczelnie zamkniętego, od strony południowej otwiera się na ogród i las, wpuszczając mocne światło dzienne.

Na parterze umieszczono salon, jadalnię, kuchnię i jedną sypialnię, delikatnie połączoną z tarasem i ogrodem. Na piętrze, w trzech sypialniach, rozciąga się widok na wspaniałe sosny. Użyte we wnętrzach materiały takie jak: cegła, drewno i ziemia to naturalne, lokalne surowce. W ten sposób architektura dosłownie połączyła się z otaczającym ją krajobrazem.

Entre Pinos zaprojektowane przez Taller Héctor Barroso otrzymało nagrodę AZ 2018 w kategorii „Best in Architecture – Residential Single Family Residential Interiors”. Studio projektuje zgodnie z kontekstem, charakterem miejsca, korzysta z zasobów, które daje mu każda lokalizacja – analizuje wpływ światła i cieni, otaczającą roślinność, skład terenu i położenie geograficzne. Dzięki temu projekty łączą się harmonijnie z otaczającym je środowiskiem, a to wpływa na wysoką jakość architektury.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczość Olgi Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata

Dla potomnych

Spitsbergen | 5 października 2020

Twórczość Olgi Tokarczuk zachowana na wieki w śniegach Arktyki