Współczesny projektant oprócz tworzenia ładnych rzeczy musi być również badaczem

Poznań | Tekst promocyjny

2 czerwca 2017 | Design | SoF |

Inclusive Car Interface jest próbą zmierzenia się z problemem nierównych szans między zdrowymi i niepełnosprawnymi kierowcami. Wykorzystując dostępną technologię i urządzenia z ekranami dotykowymi Oliwia Przybyła, w projekcie dyplomowym School of Form, specjalność Communication Design, wypracowała rozwiązania, które są odpowiedzią na konkretne potrzeby naszych odbiorców.


Rezultatem jest bardzo dojrzały i przemyślany projekt pokazujący możliwości wynikające z dostosowywania interfejsu do potrzeb niepełnosprawnych kierowców oraz podejścia jakim jest projektowanie inkluzywne. Dzięki temu, technologia którą dobrze znamy, użyta w odpowiedni sposób, mogłaby wpłynąć na życie setek tysięcy ludzi codziennie zmagających się z ograniczeniami.
 Dyplom Oliwii Przybyły jest rezultatem kilku miesięcy prac, wywiadów i dobrego zrozumienia osób, dla których został stworzony.

Osoba niesłysząca potrzebuje zupełnie innego rodzaju narzędzi niż ktoś na wózku. Mając do dyspozycji ekran w samochodzie, telefon czy tablet umożliwiający dostosowanie układu poszczególnych opcji oraz umiejscowienia samego urządzenia można stworzyć ergonomiczną przestrzeń wokół kierowcy, która będzie niwelowała jego ograniczenia.
Sam interfejs użytkownika jest niemal przezroczysty i koncentruje się na czytelnej prezentacji informacji. Co więcej, zakłada powiększenie i wyróżnienie poszczególnych modułów, które może być ważne dla osób z wadą wzroku lub preferujących mniejszą ilość opcji na ekranie.


Współczesny projektant oprócz tworzenia ładnych rzeczy musi być również badaczem, ponieważ przy podejmowaniu każdej decyzji powinien kierować się tym co jest najlepsze dla jego odbiorców. Będzie to wiedział tylko wtedy, gdy wystarczająco dobrze ich pozna.


Więcej na: www.sof.edu.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Intymna strona porcelany

Intymna strona porcelany

Warszawa | 9 grudnia 2022

Anna Marciniszyn, twórczyni Nodi Studio, opowiada o swojej miłości do porcelany

Wariacja na temat ikony

Wariacja na temat ikony

Mediolan | 22 listopada 2021

Od studiów inżynierskich do ceramiki. Piotr Podziomek prezentuje „Wrażliwość”

Polski sukces w Dubaju!

Sukces Olgi

Dubaj | 22 listopada 2018

Olga Zelenska, absolwentka została wyróżniona podczas Global Grad Show w Dubaju!

Unia wprowadza zakaz produktów plastikowych. SCOBY to alternatywa!

Alternatywa

Poznań | 25 października 2018

Rodzima alternatywa dla plastikowych opakowań.

Porcelanowy sen

Porcelanowy sen

Poznań | 14 sierpnia 2018

Zaglądamy do Fenek Studio – pracowni absolwentek School of Form.