Wielkie otwarcie! Startuje Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

Fotele Józefa Chierowskiego i Romana Modzelewskiego, gramofon Bambino, unikalna porcelana i barwne tkaniny lat 50. i 60. XX wieku. Widzowie nowo otwartej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie udadzą się w podróż poprzez kolejne epoki polskiego designu.

Na zakończenie 2017 roku Muzeum Narodowe w Warszawie szykuje wyjątkową atrakcję dla zwiedzających. Od 15 grudnia polski design zyska swoje stałe miejsce w Galerii Wzornictwa Polskiego. Na długo wyczekiwanej ekspozycji stałej zaprezentowane zostaną najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie na przykładzie najciekawszych prac, od początku XX wieku po czasy współczesne.

– Przed nami wielkie święto polskiego designu. W odpowiedzi na potrzebę udostępnienia publiczności kolekcji rodzimej sztuki użytkowej otwieramy długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego. Na niewielkiej przestrzeni przedstawiamy historię myśli projektowej od XX wieku do lat współczesnych. Mamy nadzieję, że otwierana galeria jest zaczątkiem szerokiej stałej prezentacji kolekcji polskiego wzornictwa. Spodziewamy się, że pełna ekspozycja będzie możliwa w 2021/22 roku w powiększonej przestrzeni Muzeum – mówi Mateusz Labuda, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nowa galeria stała w MNW pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych epokach i środowiskach twórczych – od kręgu zakopiańskiego poprzez Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów „Ład” i modernistów z kręgu grupy „Praesens”. W galerii będzie można zobaczyć obiekty z okresu powojennego, z czasu odbudowy, socrealizmu, po odwilż i poodwilżową nowoczesność – najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa – na przykładach najlepszego współczesnego designu kończąc. Osobne miejsce znajdą w niej zagadnienia związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem.

Galeria Wzornictwa Polskiego zawdzięcza swoje powstanie Ośrodkowi Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW od roku 1978 roku zajmuje się on dokumentacją oraz gromadzeniem najznakomitszych przejawów polskiego designu. Stale powiększająca się kolekcja liczy obecnie ponad 25 tys. obiektów, na które składają się realizacje i projekty mebli, szkieł i ceramiki, tkanin i odzieży, metaloplastyki, biżuterii, zabawek, przedmiotów gospodarstwa domowego oraz maszyn i urządzeń przemysłowych. Powstanie galerii poprzedzały wystawy polskiej sztuki użytkowej w MNW, w tym wzbudzająca duże zainteresowanie wystawa „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968 z kolekcji MNW” z 2011 roku.

– W nowej galerii pokażemy, jak na przestrzeni XX i XXI wieku artyści kształtowali materialne otoczenie człowieka. Prowadzimy widza poprzez kolejne dekady z charakterystycznymi dla nich stylistycznymi przemianami, przedstawiamy kolejne stowarzyszenia i ważne dla rozwoju projektowania instytucje oraz dominujące środowiska artystyczne, aby przybliżyć to wymykające się jednoznacznej definicji pojęcie, jakim jest wzornictwo – tłumaczy Anna Maga z Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW, współkuratorka galerii.

Patronem medialnym wydarzenia jest „Design Alive”. Więcej na: mnw.art.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Niezwykłe parawany polskich artystów w darze dla Muzeum Narodowego

Spragnieni Piękna

Warszawa | 14 marca 2019

Parawany Mood Works i polskich artystów w darze dla muzeum.

Gratka dla miłośników sztuki i designu

Spragnieni piękna

Warszawa | 7 lutego 2018

Gratka dla miłośników sztuki i designu. Licytacja w MNW.