Niesamowita Strefa Aktywności w Chorzowie

Choć z pozoru to zwykły plac zabaw, chorzowska Strefa Aktywności zachwyca mieszkańców i miłośników architektury. Zwróciła też uwagę jury prestiżowego Konkursu im. Miesa van der Rohe.

Kolorowy, wielofunkcyjny skwer jest jednym z wielu elementów Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Jest również pierwszym krokiem włączania przestrzeni kampusu Uniwersytetu Śląskiego w tkankę miejską Chorzowa. Obejmujący 2480 metrów kwadratowych plac zaprojektowano z myślą o otwartości, łączeniu różnorodności i zastosowaniu naturalnych materiałów.

– Uniwersytet nie musiał nas długo przekonywać do tego projektu. Wielofunkcyjny, dobrze przemyślany skwer to świetny pomysł na integrację i ciekawa oferta dla mieszkańców Chorzowa i uczących się tutaj studentów – mówił Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Chorzowska Strefa Aktywności – nie tylko dla studentów

Plac powstał na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego, zastępując jeden z budynków garnizonu wojskowego. Jest to jednak miejsce ogólnodostępne. – Będzie łączyło społeczność uniwersytecką i lokalną – zapewnia Marian Paluch, dyrektor Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Architekci zadbali by swoje miejsce znalazły tu również urządzenia zabawowo-rekreacyjne dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych, urządzenia fitness, mała architektura oraz zielone akcenty – oddane pod opiekę seniorom.

Wspólna, wielobarwna i pozbawiona barier platforma, wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu jako urozmaicenie atrakcji. Różnorodność punktów aktywności pozwala inicjować interakcje pomiędzy użytkownikami różnych grup wiekowych. Do ich stworzenia wykorzystano proste, surowe materiały takie jak beton, stal i drewno. Budowa przestrzeni kosztowała ponad 1 mln złotych.

Międzynarodowe wyróżnienie dla Strefy Aktywności w Chorzowie

Strefa Aktywności w Chorzowie została w tym roku nominowana do prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Nagrodę przyznaje się co dwa lata. To jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie architektury. Na tegorocznej liście nominowanych znalazły się realizacje ukończone od października 2018 r. do kwietnia 2021 r. Laureatów poznamy w kwietniu 2022 roku.

Więcej na: www.slas.com.pl

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Niezwykła metamorfoza PRL-owskiej kostki [zdjęcia]

Kostka marzenie

Łaziska | 6 marca 2018

Niezwykła metamorfoza PRL-owskiej kostki [zdjęcia]