Vivat mid-century modern!

Wrocławskie Zalesie, pełne urokliwych, przedwojennych willi, to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Jednym z takich projektów jest renowacja wnętrza willi, którą zrealizowało studio projektowe COI Pracownia Architektury Wnętrz, oddając hołd funkcjonalizmowi Bauhausu, stylowi mid-century modern oraz minimalizmowi skandynawskiemu.

– Kupno mieszkania w przedwojennej willi na wrocławskim Zalesiu było odważną decyzją, ale to mieszkanie było nam pisane – wspominają Justyna i Maciek Wrzalik, właściciele 100-metrowego mieszkania, które dzielą z dwojgiem dzieci. – Pierwszy raz widzieliśmy je latem 2019 roku, ale nie zdecydowaliśmy się na zakup. Po jakimś czasie ogłoszenie zniknęło i założyliśmy, że zostało sprzedane. Kiedy po niemal roku nieruchomość ponownie trafiła na rynek, byliśmy bardziej świadomi wyzwań, jakie nas czekają, i postanowiliśmy, że chcemy tu zamieszkać.

Od samego początku celem projektu było stworzenie wnętrza, które łączy funkcjonalność z estetyką.

– Naszą główną inspiracją były lata 50. i styl mid-century, który słynie z elegancji, minimalizmu i wykorzystania naturalnych materiałów – mówi architektka Monika Rogusz-Witkoś, założycielka pracowni COI.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Centralnym elementem projektu stało się drewno, które dominuje w całej aranżacji. Forniry, okładziny ścienne oraz klasyczna jodełka na podłodze wprowadzają ciepło i harmonię, nadając wnętrzom unikalny charakter.

Kolor, choć ważny, nie jest w tym projekcie dominującym elementem. – Postawiliśmy na stonowane, naturalne tony, takie jak zielenie, brązy i beże, które podkreślają ciepło drewna i wprowadzają spokój – dodaje architektka. Kolorowe akcenty pojawiają się w dodatkach, takich jak poduszki, obrazy i dekoracje, które można łatwo wymienić w miarę zmieniających się gustów.

Ważną rolę odgrywają również rośliny, dodające całości naturalnego uroku, jednocześnie oczyszczając powietrze.

COI Pracownia Architektury Wnętrz

Kuchnia łączy naturalne materiały z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Proste fronty mebli, wzbogacone drewnianymi uchwytami oraz subtelne deskowanie ścian tworzą spójną całość. Granitowy blat i drewniana wyspa integrują kuchnię z jadalnią i salonem.

– Swoiste przedłużenie tego pomieszczenia stanowi wnęka przy oknie. W całości, wraz z sufitem, wykończona drewnem zapewnia dodatkowe miejsce do siedzenia i przytulną strefę relaksu – wskazuje architektka.

Monika Rogusz-Witkoś. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. COI Pracownia Architektury Wnętrz powstała z jej inicjatywy w 2012 roku.

Sypialnia emanuje prostotą, z dominującymi drewnem, bielą i lustrami, które tworzą harmonijną kompozycję, dyskretnie ukrywając pojemną garderobę. Starannie dobrane wyposażenie, takie jak łóżko Noti, kinkiety Artemide i lampa Santa Cole, idealnie współgra z minimalistycznym designem.

Łazienka, choć niewielka, została zaprojektowana z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Na podłodze znalazły się płyty z lanego lastryko, a owalny prysznic zdobi minimalistyczna mozaika.

Zapytani o końcowe wrażenia z procesu mieszkańcy nie kryją zadowolenia. – Chcieliśmy mieszkania, które nas uspokaja i jest miejscem, w którym możemy żyć i pracować. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że to się udało – podsumowują.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z subtelnym detalem

Z subtelnym detalem

Wrocław | 22 maja 2024

Tak mieszka architektka wnętrz Kamila Potocka z Madde Studio

Rewolucja na metrażach

Rewolucja na metrażach

Wrocław | 13 stycznia 2024

Zmniejszyli korytarz, przenieśli łazienkę i poprzestawiali ściany. Warto było!

Zielone zapomnienie

Zielone zapomnienie

Wrocław | 27 listopada 2023

To przestrzeń pełna poszukiwań i skarbów. Tak o projekcie mówią jego twórcy