Vegan Ramen Shop. Piękno, funkcjonalizm i doskonały smak

Vegan Ramen Shop przy ul.Finlandzkiej projektu MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci, to znakomity przykład, jak w małej przestrzeni pomieścić piękno, funkcjonalizm i doskonały smak.

Ramen to jedno z popularniejszych dań w Japonii. Jest to rodzaj bulionu z makaronem oraz dodatkami. Bary z ramenem możemy odwiedzić na całym świecie. W Vegan Ramen Shop oprócz trzech rodzajów soczystego bulionu można też zakupić przeróżne produkty sprowadzane z Japonii przez właścicieli.

– Miejsce gdzie przyszło nam realizować projekt, to dość nieciekawa przestrzeń przeznaczona na lokal usługowy zlokalizowany w bloku mieszkalnym z lat 90. Budynek ten jest obłożony styropianem i tanim tynkiem wszystko to dopełnia stolarką okienna z PCV – opowiadają twórcy projektu Marta Frejda i Michał Gratkowski (współpraca: Krystian Woźniak). – Inwestorzy zdecydowali się na otwarcie lokalu dedykowanego miłośnikom vegańskiego ramenu. Wcześniej realizowali ewenty na zasadzie tymczasowego pop up baru w rożnych częściach miasta. Zanim zdecydowali się na konkretne lokum, chcieli sprawdzić czy ich dania przypadną do gustu klientom. Zachęceni sukcesami podjęli decyzję stworzenia tego konceptu w konkretnej stałej lokalizacji. Zgłosili się do naszego biura. Udzieliliśmy pomocy przy znalezieniu lokalu oraz opinii na temat potencjalnych możliwości realizacji w nich funkcji gastronomicznej. Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie projektu dla tej właśnie lokalizacji.

Lokal ma nieco ponad 33 m kw. Koncepcja od początku zakładała długi bar z miejscem dla klientów jako nawiązanie do typowych barów z Japonii oraz miejsce na ekspozycję produktów. Inspirując się lasami bambusowymi, a także charakterem japońskich miast, projektanci wykreowali przestrzeń o abstrakcyjnym wymiarze, która pełna jest pionowych rozpartych między stropami tyczek. Te pionowe elementy przecinają lewitujące na różnych wysokościach półki. – Odwołaliśmy się także do japońskiego surowego designu. Posłużyliśmy się mnogością prawie identycznych elementów tworzących skomplikowaną całość. Wszystko to było stworzone bardzo prostymi środkami i materiałami – dodają architekci.

Więcej na: www.mfrmgr.pl

Untitled1

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Uczta dla oczu

Uczta dla oczu

Sztokholm | 21 marca 2024

Erik Bratsberg zaprojektował restaurację Persona, której wnętrze przypomina dom

Taka Tajka żuje betel

Taka Tajka żuje betel

Warszawa | 26 czerwca 2023

Kacper Gronkiewicz zaprojektował pomysłowe wnętrze tajskiej restauracji