Uwaga! Zbliża się sztorm. Kreatywny sztorm

Gdynia | Kaja Długosz

15 lutego 2017 | Wydarzenia |

Jubileuszowa 10. edycja Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 30 czerwca – 9 lipca pod hasłem „Sztorm”. Nie w znaczeniu destrukcyjnej, niszczycielskiej siły, lecz kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian.

Tegoroczne hasło festiwalu bezpośrednio i metaforycznie odwołuje się do nadmorskiej lokalizacji Gdyni. Sztorm to zjawisko przywołujące wielość skojarzeń i interpretacji. Jubileuszowa 10. edycja Gdynia Design Days poświęcona zostanie możliwościom, jakie przynosi niszczycielska zawierucha, jej możliwym następstwom oraz budowaniu od nowa.

Kiedy zbliża się sztorm, przeżywamy niepokój. Rozdrażnieni kwestionujemy porządek świata i sensowność wszelkich działań. Gdy wreszcie nadchodzi, chowamy się do domów i czekamy aż minie. Obawiamy się jego niszczycielskiej siły. Wycia wiatru, grzmotów, huku wody. Koniec świata wydaje się wtedy niedaleki. Lecz kiedy sztorm odchodzi, świat jest jak nowy. Czysty, błyszczący i pełen nadziei. Morze niektóre rzeczy zabiera ze sobą, inne wyrzuca na brzeg. Dzięki niemu umiemy spojrzeć na stare sprawy nowymi oczami. Zaakceptować jedne zmiany, odważyć się na inne. Problemy sprzed burzy nabierają właściwych proporcji.

grafika_fb_120x628_gdd_2017

Organizatorzy GDD chcą, by coroczny festiwal, radosne święto odbywające się u progu lata, był dla nas wszystkich sztormem. Nie w znaczeniu destrukcyjnej, niszczycielskiej siły, lecz kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian. A także siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. Festiwal ma być czasem przemiany i oczyszczenia, odkryć i dobrych początków.

– W Gdyni, będącej gospodarzem festiwalu, podejmowanych jest wiele działań, mających cechy sztormu, w znaczeniu które chcemy mu nadać. Inne przykłady, przychodzące z zewnątrz, pragniemy do Gdyni zaprosić; pokazać na wystawach, podczas warsztatów, seminariów i wykładów. Nasz sztorm przyniesie Wam inspiracje z drugiego brzegu Bałtyku i z głębi lądu, bo otwartość, przenikanie i wymiana kultur to cechy zarówno Gdyni, portowego miasta, jak i współczesnego projektowania – informują organizatorzy GDD.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 16 godz. temu

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days