Wnętrze kojące

Klienci Bajer Sokół team, para z dorosłą już córką, szukali azylu w centrum miasta, w którym mogliby się od czasu do czasu zatrzymywać się w trakcie wizyt w Warszawie. Nie mogli trafić lepiej – 220-metrowy apartament na Mokotowie sąsiaduje z ruchliwym Śródmieściem, ale oferuje ciszę i spokój wśród zieleni. Ogromnie przeszklenia sprawiają zaś, że natura zdaje się wręcz wdzierać do wnętrza.

– Właściciele chcieli, by była to neutralna, czysta przestrzeń, spójna z nowoczesną stylistyką budynku. Ponieważ to nie jest ich jedyny dom, tu nie oczekiwali elementów bardzo osobistych – wspomina Paweł Sokół z Bajer Sokół team.

Kluczowe znaczenie miała tu najwyższa jakość. – Ten apartament służy do odpoczynku, dlatego wnętrza miały być wygodne i wizualnie kojące. Niespektakularne, jednak starannie dopracowane, wolne zarówno od przypadkowych przedmiotów, jak i kompromisów projektowych, które później uwierałyby i kłuły w oczy – kontynuuje architekt.

Mieszkanie ozdobiły więc powściągliwe w formach, bardzo eleganckie meble renomowanych firm oraz nieliczne dekoracje. Pozostałe elementy projektu, odpowiadające za komfort funkcjonowania (m.in. oświetlenie, klimatyzacja czy rozwiązania audio), zostały natomiast ukryte w ścianach, sufitach i zabudowach. Na ogromnej, otwartej przestrzeni największym ograniczeniem dla projektantów były jedynie… ogromne okna. – Należało się odnieść do ich podziałów, a przede wszystkim wydobyć potencjał widoku – zwraca uwagę Paweł Sokół.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Sama aranżacja bazuje na naturalnych materiałach. – Sztucznych wykończeń unikamy, bo na ogół mają krótki żywot. Nie sięgamy też po imitacje, chyba że stoją za tym konkretne wartości użytkowe lub techniczne – jak w przypadku spieku czy gresu naśladującego kamień – podkreśla architekt.

Otwarta część dzienna łączy salon, kuchnię, jadalnię oraz gabinet. Jej sercem jest strefa wypoczynkowa, w której za całą dekorację służą wybrane elementy systemu hi-fi. Większość głośników jest jednak ukryta. Zwijany ekran kina domowego chowa się w suficie, podobnie jak klimatyzacja. Korzystne warunki akustyczne zapewnia natomiast bogactwo tkanin – od tapicerowanych mebli przez dywan po zasłony. Atmosferę przytulności budują też tapety (w całym apartamencie nie ma ani jednej malowanej ściany!).

Tuż obok – w przestrzeni, która pierwotnie miała być ogrodem zimowym – urządzono mini gabinet wydzielony przegrodą z lameli. Wątek wąskich listewek przewija się zresztą przez wszystkie pomieszczenia – albo w postaci ażuru (np. w parawanie oddzielającym garderobę od sypialni) albo w formie dekoracyjnej okładziny słupów, czy wykończenia frontów szaf.

Z gabinetem sąsiaduje kuchnia, jednak funkcję tej przestrzeni tak naprawdę zdradzają tylko piekarnik, kuchenka mikrofalowa i bateria zlewozmywakowa, a także chłodziarka do wina. Pozostałe, kluczowe dla kuchni funkcje zostały dyskretnie ukryte w zabudowie. Jej funkcjonalnym uzupełnieniem jest jadalnia, ulokowana w kameralnej przestrzeni obok strefy wypoczynkowej.

Za wahadłowymi drzwiami z dymionego szkła rozciąga się natomiast prywatna część apartamentu ze strefą master, pokojem córki i łazienką gościnną.

Projekt Bajer Sokół team zdobył uznanie jurorów aż trzech międzynarodowych konkursów: European Property Awards, SBID – International Design Awards, a ostatnio A’Design.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Apartament Dark Brown. Paweł Sokół: – Jesteśmy perfekcjonistami

Perfekcja

Warszawa | 22 maja 2020

Wyszukany minimalizm w projekcie autorstwa Pawła Sokoła

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zainaugurowało działalność

Budować rangę

Warszawa | 17 kwietnia 2018

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zainaugurowało działalność!