Unikalna przestrzeń w dzielnicy San Marco

Trzy nowoczesne apartamenty w Wenecji zostały zaprojektowane tak, aby uchwycić i zinterpretować kształty i kolory miasta. Poprzez kolorystykę i elementy wystroju architekci starali się nawiązać do barw laguny.

Niewiele jest na świecie miejsc, gdzie historii architektury doświadcza się tak bezpośrednio i tak intensywnie, jak w Wenecji. Na każdym kroku spotyka się tu ażurowe pałace, przepyszne kościoły i kamienice przeglądające się w wodzie, do których wiodą zdeptane kamienne mosty i antyczne uliczki. W środku tej historycznej scenerii, w dzielnicy San Marco, znajduje się XIX-wieczny dom, który dzięki parze architektów otrzymał nowe życie.

Duet projektantów – Andrea Marcante i Adelaide Testa – stworzył w tym istniejącym od stuleci budynku unikalną przestrzeń. W ramach procesu twórczego architektki nie ingerowały w materię zastaną, a zamiast tego z powodzeniem stworzyły jej własną interpretację.

Koncepcja projektu obejmowała zarówno części wspólne (hol i klatkę schodową), jak również mieszkania. Wnętrze budynku było całkowicie pozbawione cech dekoracyjnych, odpowiadających jego charakterowi. Prace rozpoczęły się od reinterpretacji relacji wnętrz z zewnętrznym charakterem budynku, począwszy od klatki schodowej, gdzie graficzny projekt tapety nawiązuje do fasady zewnętrznej, aż po części mieszkalne, kuszące intymnością i pozostające w ścisłych relacjach z weneckim krajobrazem roztaczającym się za oknami.

Trzy nowoczesne apartamenty zostały zaprojektowane tak, aby uchwycić i zinterpretować kształty i kolory Wenecji. Poprzez kolorystykę i elementy wystroju architekci starali się nawiązać do barw laguny. W projekcie wykorzystano system inteligentnego zarządzania budynkiem „KNX System” marki Jung.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Apartament Dark Brown. Paweł Sokół: – Jesteśmy perfekcjonistami

Perfekcja

Warszawa | 22 maja 2020

Wyszukany minimalizm w projekcie autorstwa Pawła Sokoła

Nie bójmy się kolorów!

Koszykowa 24

Warszawa | 14 lutego 2019

Połączenie showroomu i mieszkania pokazowego.