Ukryta moc kobiet

W dniach 7-8 czerwca podczas San Francisco Design Week 2018 pokazana została wystawa „POLKI Hidden Power”, prezentująca ilustracje oraz ceramikę polskich artystek, które w swojej działalności odnoszą się do tematu kobiecości.

Przez wieki kobiety znajdowały się w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o ich prawa, głos, niezależność, pozycję w społeczeństwie i rodzinie. Nie miały innego wyboru, jak tylko uzbroić się w wewnętrzną siłę, by móc sprostać oczekiwaniom stawianym im przez społeczeństwo. Choć pozycja kobiet jest obecnie inna niż kiedyś, prawa kobiet ciągle są sprawą kruchą i niepewną. Wewnętrzna siła kobiet pozostaje jednak niezmienna. Celem wystawy jest przyjrzenie się twórczości Polek i ukrytej w niej sile. – Kiedy przyglądałam się pracom polskich kobiet, pochłonęła mnie intymność małych, codziennych spraw: włosów na ciele, nadwagi, medytacji, wychowywania dzieci czy pielęgnacji roślin domowych, podniesionych do rangi doświadczenia godnego ekspresji. Niezwykła odwaga, by rozpoznać to, co zwykle bywa przeoczone. To właśnie jest ukryta moc (hidden power) – mówi współtwórczyni wystawy, Carol Flueckiger z Texas School of Arts.

W ramach San Francisco Design Week przedstawiono zarówno prace polskich ilustratorek, jak i polskich projektantek – ceramiczek, które odnoszą się do tematu kobiecości oraz pokazać przedmioty, które same w sobie manifestują siłę kobiecą, jako wybitne obiekty. W ramach wystawy zaprezentowane zostały prace następujących artystek: Basia Grzybowska, Iza Kaczmarek–Szurek, Aleksandra Morawiak, Magdalena Pankiewicz, Sabina Samulska, Ewelina Skowrońska, Maria Jeglińska, Malwina Konopacka, Kaja Kusztra. Koncepcja wystawy, której kuratorką jest Monika Brauntsch, powstała przy współpracy z artystką Eweliną Skowrońską oraz Carol Flueckiger, Associate Professor z TTU School of Art, Texas Tech University.

Wystawa zostanie też pokazana w Museum of Texas Tech University od 5 października do 31 grudnia 2018. A stoi za nią Fundacja The Spirit of Poland – inicjatywa polskich projektantów, powstała w 2010 roku, skupiająca się na promocji polskiego designu w kraju, a także na forum międzynarodowym. Kuratorka: Monika Brauntsch. Współpraca: Ewelina Skowrońska, Carol Flueckiger. Projekt wystawy: Dorota Kabała. Identyfikacja wizualna: Kaja Kusztra. Więcej na: www.spiritofpoland.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Polskie tournee po Brazylii

Polskie tournee

São Paulo | 15 września 2014

The Spirit of Poland zagości w najmłodszej stolicy świata, Brasilii.

Polska na São Paulo Design Weekend

Brazylijski powrót

São Paulo | 22 lipca 2014

"The Spirit of Poland" podczas DW! São Paulo Design Weekend.