Polskie wzornictwo u Oscara Niemeyera

Druga już z tegorocznych wystaw The Spirit of Poland w Brazylii potrwa do 28 listopada w stolicy kraju, Brasilii. Tym razem polskie wzornictwo zagościło w prestiżowym Museu Nacional do Conjunto Cultural da República, w budynku projektu Oscara Niemeyera, uznawanym za jedną z ikon architektury modernistycznej na świecie.

W tym roku, we współpracy z Culture.pl inicjatywa The Spirit of Poland kolejny raz promuje polski design w Brazylii. W sierpniu, w ramach DW! São Paulo Design Weekend zakończyła się pierwsza z wystaw tegorocznej edycji. Od 4 listopada trwa kolejna, prezentowana w Museu Nacional do Conjunto Cultural da República. Wystawa – zgodnie z dotychczasowym założeniem, prezentuje produkty polskich marek, przy których tworzeniu znaczącą rolę odegrali projektanci. Kontekstem dla eksponowanych obiektów stała się historia poszczególnych firm, zaprezentowana w ciekawy sposób, zachęcająca odbiorcę do zapoznania się zarówno z produktami, jak i z kulturowym i biznesowym tłem ich powstania. Celem wystawy jest przybliżenie polskiej kultury materialnej, jej historii oraz współczesnego rozwoju. Wśród prezentowanych studiów projektowych i twórców znajdują się m.in. Agnieszka Bar, broKat, Kafti, Tabanda, Zieta Prozessdesign, CSTM, WellDone, Designlab, Kosmos Project, Malafor, MOA, Pani Jurek, Studio Robot, TAKK czy Vzór.

Dużym wyróżnieniem dla The Spirit of Poland jest miejsce wystawy. Brasilia, od 1955 roku stolica kraju, to futurystyczne miasto modernizmu, zaprojektowane zgodnie z nowatorskimi wówczas ideami Le Corbusiera, Oscara Niemeyera czy Lucio Costy. Unikalna w skali świata koncepcja Brasilii z jednej strony okazała się kontrowersyjna przez swoje odhumanizowanie, jednakże z drugiej strony – zyskała światową sławę, stając się przedmiotem niekończącej się do dziś dyskusji architektów, publicystów i historyków. Muzeum Narodowe – Museu Nacional do Conjunto Cultural da República – w Brasilii to budynek projektu Oscara Niemeyera, o kształcie charakterystycznej kopuły, uznawany za jedną z ikon architektury modernistycznej na świecie. Pokazanie wystawy The Spirit of Poland w tak prestiżowym miejscu ma szansę wzmocnić wizerunek polskiego wzornictwa zarówno w Brazylii, jak i na forum międzynarodowym.

W czasie wystawy, pokazanej w Galerii Terreo Muzeum Narodowego organizatorzy przewidują  również wykłady i prelekcje dla gości ze świata dyplomacji, designu i sztuki, w tym m.in.: przedstawicieli ambasad, instytucji kulturalnych, lokalnego środowiska artystycznego, studentów z miejscowych szkół artystycznych i uniwersytetów.

Projekt jest realizowany w ramach programu promocji polskiego designu na świecie organizowanego przez Culture.pl Partnerem wystawy jest Ambasada Rzeczypospolitej w Brasilii.

Więcej: www.culture.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Mazda Design Experience. Młodzi designerzy podbijają świat

Mazda Design

Warszawa | 8 stycznia 2021

Młodzi designerzy podbijają świat w konkursie Mazda Design Experience

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Odzyskany blask. Zobaczcie jak polska projektantka odnowiła XIX-wieczne mieszkanie w Berlinie

Urok Charlottenburga

Berlin | 15 października 2020

Adaptacja wnętrza XIX–wiecznej kamienicy projektu Agi Kuczyńskiej

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Zobaczcie jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem

Tylko polski design

Warszawa | 7 lipca 2020

Zobaczcie jak zaaranżować wnętrze tylko polskim designem