Polskie projektantki triumfują w Nowym Jorku!

Sześciopoziomowa patera Tawerna Stołowa z wyjmowanymi miseczkami, inspirowana naczyniami Julii Keilowej, zdobyła prestiżową nagrodę w konkursie NYCxDesign Awards 2024. Projekt Ewy Stecewicz i Lizy Nalewajko powstał na zlecenie Muzeum Warszawy, z myślą o wystawie „Julia Keilowa. Projektantka”.

Minimalistyczna forma i funkcjonalność projektu ułatwiają porcjowanie, zapewniają mobilność i oszczędzają miejsce na stole.

Dzięki wsparciu finansowemu Uniwersytetu SWPS autorki mogły osobiście odebrać statuetkę podczas ceremonii rozdania nagród 20 maja 2024 w Nowym Jorku. 

Inspiracją do powstania projektu Tawerny Stołowej była twórczość Julii Keilowej, przedwojennej projektantki i metaloplastyczki, tworzącej w nurcie Art Deco. Fundamentem projektu była funkcjonalność, a sam proces twórczy rozpoczął się od znalezienia elipsoidy pasującej do dłoni. 

– Wierzę, że aby stworzyć intuicyjny obiekt, pracę należy rozpocząć od prostych kształtów i proporcji. Okrajam produkt do minimum szukając punktu balansu między estetyką a użytkowością – mówi Liza Nalewajko.

Po fazie szkiców i papierowych prototypów autorki napisały parametryczny kod, umożliwiający dostosowywanie kształtu obiektu. Dzięki temu mogły wybrać optymalną formę do metody wyrobu – tłoczenia w blasze przy użyciu robotycznego ramienia KUKA.

– Wygrana w NYCxDesign Awards 2024 to nie tylko sukces projektu Tawerna Stołowa, ale także nasz sukces, polskich projektantek – podkreśla Ewa Stecewicz.

– Jesteśmy dumne, że nasza praca została doceniona na tak prestiżowej międzynarodowej scenie. Nasz sukces pokazuje, że determinacja, innowacyjność i pasja do designu mogą przynieść globalne uznanie. Cieszymy się, że mogłyśmy reprezentować kreatywność i nowoczesne podejście do wzornictwa, które spotkały się z tak entuzjastycznym odbiorem.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Projekt Ewy Stecewicz i Lizy Nalewajko (nadzorowały go Małgorzata Malinowska i Sara Boś) powstał na zlecenie Muzeum Warszawy, z myślą o wystawie „Julia Keilowa. Projektantka”. Obecnie jest tam prezentowany wraz z pracami innych studentów oraz oryginałami Keilowej.

Julia Keilowa. Projektantka art déco na wystawie w Muzeum Warszawy

NYCxDesign Awards to coroczny konkurs będący częścią NYCxDesign, największego festiwalu designu w Nowym Jorku. Konkurs ma na celu uhonorowanie najlepszych projektów i osiągnięć w dziedzinie wzornictwa, od architektury po innowacyjne produkty. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paweł Grobelny na Wanted Design Festival

Szachetna prostota

Nowy Jork | 5 maja 2015

Dwie serie prac Pawła Grobelnego na festiwalu Wanted Design.