Studentki Politechniki Poznańskiej nagrodzone w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej – Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka – zdobyły nagrodę regionalną w prestiżowym konkursie International VELUX Award 2022. Ich projekt „TIP — Time Indicate Protection” zyskał uznanie międzynarodowego jury i zwyciężył w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. 

Międzynarodowe jury wybrało dziesięcioro zwycięzców regionalnych spośród 507 projektów złożonych z 211 uczelni architektonicznych z całego świata. W składzie komisji znaleźli się: Anupama Kundoo z Anupama Kundoo architects (Indie), John Ronan z John Ronan Architects (USA), Rainer Hofmann z Bogevischs Buero (Niemcy), Fuensanta Nieto z Nieto Sobejano Arquitos (Hiszpania) oraz Lotte Kragelund z VELUX A/S (Dania) .

Projekt inspirowany warunkami mieszkaniowymi Polaków 

Zwycięski projekt „TIP – Time Indicate Protection” przedstawia modułowy system zacieniający i jest propozycją adaptacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych do zmian klimatycznych oraz społecznych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat i znacząco wpływają na jakość użytkowania mieszkań w starym budownictwie. Został opracowany w oparciu o obserwację problemu osiedla mieszkaniowego w Poznaniu. 

System działa na zasadzie wachlarza otwieranego za pomocą siłownika, w czasie nasłonecznienia budynku. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby chroniła wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwiała dopływ naturalnego światła dziennego. Promienie słoneczne odbijają się od materiału wykonanego z włókna szklanego. Przesłona jest lekka i transparentna, dzięki czemu nie zaciemnia wnętrza i daje możliwość kontaktu z otoczeniem. 

Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka
Zwycięski projekt „TIP – Time Indicate Protection”.

Poprzez zastosowanie materiału ekranującego, elewacja ciężkiego bloku nabiera lekkości i porządkuje przestrzeń modułowo. System można dostosować do różnych budynków na świecie, z uwzględnieniem faz otwarcia wachlarza na światło słoneczne w danej lokalizacji.

– Głównym impulsem do powstania naszego projektu było zauważenie zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na warunki mieszkalne. Zależało nam na tym, aby wyeliminować jego niepożądane skutki, jednocześnie zachowując te dodatnie. Inspirowała nas przede wszystkim obserwacja życia codziennego i analiza warunków w jakich obecnie mieszka spora część Polaków – deklarują autorki zwycięskiego projektu.

– Wiele naszych bliskich osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych, w okresie letnim zmaga się z problemem przegrzanego mieszkania. W obecnych post-pandemicznych czasach, problem ten stał się jeszcze istotniejszy, ze względu na rozpowszechnienie się zdalnego oraz hybrydowego trybu pracy, a co za tym idzie – wydłużenie czasu przebywania w mieszkaniu w czasie, kiedy jest ono najbardziej nagrzane. Mamy przy tym świadomość, że zmiany klimatyczne z perspektywą coraz częstszych i dłuższych fal upałów będą nasilać to zjawisko. Zaobserwowanie tego problemu i potrzeba zmierzenia się z nim były dla nas głównym motorem do działania – dodają.

Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka
Od lewej: opiekunka naukowa projektu mgr inż. arch. Patrycja Kamińska oraz jego autorki, studentki Aleksandra Pytka i Zuzanna Sazonow.

O wynikach tegorocznej edycji konkursu

 – To niesamowite, jakim wielkim odzewem uczelni architektonicznych z całego świata cieszył się nasz konkurs. Jego celem było połączenie wysiłków opiekunów i studentów w kwestii światła naturalnego. Z przyjemnością zapoznaliśmy się z tyloma innowacyjnymi i odpowiedzialnymi projektami na temat „Światła jutra” – powiedziała Tina Christensen, dyrektor międzynarodowego konkursu VELUX. 

Członkowie jury podkreślali, że projekty studentów dotykają kluczowych zagadnień środowiskowych, społecznych, kulturalnych i politycznych naszych czasów. Młodzi ludzie poszukują rozwiązań dla spraw, które istotne są dla ich przyszłości. Znalazły się wśród nich zarówno wspólne tematy globalne, jak i problemy regionalne oraz lokalne. Jury zwróciło szczególną uwagę na projekty mające wpływ na środowisko naturalne i pokazujące potencjał wyrównywania szans pod względem architektonicznym. 

– Cieszymy się, że jury dostrzegło i potwierdziło znaczenie poruszonego przez nas problemu, jakim jest ochrona mieszkań przed przegrzaniem przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do światła dziennego. Jest to dla nas niezwykła satysfakcja i motywacja do dalszej pracy – komentują studentki.
Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka
Od lewej: opiekunka naukowa projektu mgr inż. arch. Patrycja Kamińska oraz laureatki konkursu Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka.

– Zdawałam sobie sprawę, że projekt „TIP – Time Indicate Protection ” zasługuje na docenienie i wygraną. Już od początku pracy nad koncepcją projekt miał znamiona innowacyjnego rozwiązania w architekturze. Jestem szczęśliwa, że ta praca została zauważona. Studentki rzetelnie pracowały w trakcie powstawania projektu. Ich twórcze podejście, wyobraźnia, poczucie estetyki, nabyta wiedza inżynierska oraz przeprowadzone badanie na temat najnowszych materiałów i technologii umożliwiły im stworzyć nowatorski projekt modułowej fasady budynku w pełni stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesnego świata – skomentowała mgr inż. arch. Patrycja Kamińska, opiekun naukowy zwycięskiego zespołu.

Przed Zuzanną Sazonow i Aleksandrą Pytką jeszcze rywalizacja w ramach konkursu o globalne Grand Prix. Zwycięzcy regionalni zostali zaproszeni na 3-dniowy wyjazd do Lizbony, na Światowy Festiwal Architektury, który odbędzie się pod koniec listopada. Podczas tego największego dorocznego międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie architektury, regionalni zwycięzcy przedstawią swoje projekty jury, które wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z dwóch kategorii konkursowych.

Światowej sławy architekci w jury konkursu International VELUX Award

International VELUX Award 2022 – fakty i liczby

International VELUX Award to konkurs dla studentów architektury, który odbywa się co dwa lata. Od czasu pierwszej edycji w 2004 roku stał się on największym tego rodzaju konkursem na świecie, w którym dotychczas wzięli udział studenci z 800 uczelni ze 130 krajów, zgłaszając ponad 6000 projektów. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów architektury. 

Konkurs International VELUX Award 2022 organizowany jest w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (WAF) i został uznany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod adresem daylightandarchitecture.com/iva

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: