International VELUX Award. Warto wierzyć, że ma się coś do powiedzenia

Julia Giżewska i Paweł Białas, zdobywcy głównej nagrody VELUX Award 2020 w rozmowie z nami przekonują, dlaczego warto wziąć udział w 10. edycji konkursu. Rejestracja uczestników trwa do 1 kwietnia, a czas na składanie zgłoszonych projektów mija 15 czerwca 2022 roku. Paweł mówi: „Nie ma na co czekać!”. A Julia dodaje, że „nic tak nie rozwija, jak konfrontacja, ze sobą i z innymi”.

Julia, Paweł i Dominik postanowili wziąć udział w konkursie VELUX Award 2020 w kategorii „Badania nad światłem naturalnym”. Ich praca zatytułowana „Teatr światła” początkowo wygrała na etapie regionalnym, by następnie podbić serca międzynarodowego jury i sięgnąć po Grand Prix International.

Obecnie są studentami Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Udział w IVA był dla nich okazją do zmierzenia się z zagadnieniem światła w architekturze i przestrzeni.

– Konkurs, w którym mieliśmy możliwość zmierzenia się z tematem światła, był dla nas niezwykle ciekawym wyzwaniem i szansą na poszerzenie wiedzy o wpływie światła na człowieka i środowisko – twierdzi Paweł
 
VELUX Award
Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas wraz z opiekunem naukowym dr inż. arch. Jerzym Wojewódką

Punkt wyjścia, jak u Terry’ego Pratchetta

Studenci postanowili przyjrzeć się relacji zachodzącej pomiędzy światłem a ciemnością i człowiekowi żyjącemu na ich styku. Jednym z cytatów, którym się inspirowali były słowa znanego brytyjskiego pisarza fantasy, Terry’ego Pratchetta, który twierdził, że „Ciemność nie jest przeciwieństwem światła. Jest tylko jego brakiem”. Idąc w ślad za cytatem, projekt podkreśla równość światła i ciemności. Akcentuje problem zanieczyszczenia sztucznym światłem i jego wpływ nie tylko na kondycję współczesnego człowieka, ale także pozostałych organizmów żyjących w określonym rytmie dobowym. Poetycki w wyrazie land art został symbolicznie zlokalizowany na fragmencie terenu transgranicznego Izerskiego Parku Ciemnego Nieba – Polanie Izerskiej. Odwołując się do zasad starożytnego teatru, polscy uczestnicy stworzyli założenie przestrzenne, które pobudza do refleksji nad zmianami, jakie zachodzą wokół. Być może warto się zastanowić czy sztuczne oświetlenie nie oddziela nas za bardzo od wartości, które kryją się w ciemnościach?

Proces budujący relacje

Wyzwanie, przygoda, potrzeba konfrontacji, możliwość zamanifestowania swojego punktu widzenia. Julia i Paweł ,rozmawiając z nami podkreślali jak ważny okazał się dla nich udział w konkursie VELUX Award 2020.

– To było bezcenne doświadczenie z punktu widzenia młodego człowieka, który przecież często narzeka, że nikt go nie słucha – mówi Julia. – A tu mieliśmy okazję zamanifestować swoje poglądy. Pokazać, co nas nurtuje, co jest dla nas istotne. I zostaliśmy wysłuchani! Mało tego, doceniono nasze wysiłki. Zyskaliśmy dzięki temu motywujące poczucie sprawczości.

Paweł z kolei podkreśla, istotną rolę procesu projektowego: – Nasze wspólne dyskusje, różne postrzeganie problemu wpłynęły na mój rozwój. Pokazały wiele aspektów związanych ze światłem i ciemnością. Konfrontacja z innymi projektami – jak się okazało zupełnie innymi od naszego – dała nam z kolei szerszy pogląd na to, czym jest światło.

– Mam wrażenie, że spotkania, w których mogliśmy uczestniczyć dzięki udziałowi w konkursie, dały nam bardzo wiele. Relacje, rozmowy są bezcenne, szczególnie w czasach, kiedy te kontakty mamy znacznie utrudnione. Na pewno VELUX daje możliwość rozwoju młodym ludziom – dodaje Julia.

Jest dużo do zrobienia

Konkurs otworzył przed studentami wiele nowych drzwi, również poza granicami kraju. Edukacja na zagranicznych uczelniach z pewnością wpłynęłaby pozytywnie na poszerzenie naszych horyzontów – dodaje Paweł. Oboje chcieliby uczyć się o architekturze w bardziej konceptualny sposób, by później zdobyte doświadczenie móc wykorzystać w Polsce.

– Tu jest tyle do zrobienia! Na wyciągnięcie ręki mamy obiekty i przestrzenie, które stoją i niszczeją, a mogłyby być ikonami. Warto uświadamiać odbiorców architektury, również tych najmłodszych, czym jest i jak może wspierać nasze samopoczucie, szeroko pojęte relacje – twierdzi Julia.

Udział w konkursie dodał Julii, Pawłowi i Dominikowi skrzydeł. Z pewnością jeszcze o nich usłyszymy. To najlepszy naszym zdaniem powód, by inni polscy studenci również spróbowali swoich sił w kolejnej, jubileuszowej, bo 10. edycji konkursu VELUX Award.

Wystartowały zapisy do 10. edycji International VELUX Award

„Teatr światła” przygotowali Julia Giżewska, Paweł Białas oraz Dominik Kowalski. Opiekę naukową nad projektem sprawował dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, prof. PŚ.

Informacje na temat konkursu oraz warunków uczestnictwa w międzynarodowym konkursie VELUX Award 2022 można znaleźć na stronie: daylightandarchitecture.com/iva/

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: