Stąd pochodzi papier na nasze meble

Tarnowo Podgórne | MM

5 listopada 2012 | Design | Ludzie | Miejsca | Rzeczy | Styl życia |

Bez takich firm jak Schattdecor trudno wyobrazić sobie współczesne wnętrza. To właśnie jej produkty i tworzone przez nią wzory pojawiają się na frontach mebli, na blatach, drzwiach, panelach podłogowych oraz ściennych i innych elementach wyposażenia wnętrz. Firma od 19 lat działa również w Polsce.

Bez takich firm jak Schattdecor trudno wyobrazić sobie współczesne wnętrza. To właśnie jej produkty i tworzone przez nią wzory pojawiają się na frontach mebli, na blatach, drzwiach, panelach podłogowych oraz ściennych i innych elementach wyposażenia wnętrz. Firma od 19 lat działa również w Polsce.

Wystarczy wizyta w jednym z zakładów, jakie Schattdecor stworzył w Polsce, by przekonać się o znaczeniu produkowanych przez nią dla przemysłu meblowego materiałów. Produkowane przez nią papiery dekoracyjne i folie, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii, znane są nie tylko w branży drzewnej i meblowej. Firmę i jej produkty poznają np. studenci, uczestniczący w programie Edukacyjno-Projektowym, realizowanym na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Zapewne wybór uczelni nie był przypadkowy. Pierwszy polski zakład produkcyjny firma uruchomiła bowiem w Poznaniu w 1993 roku. W roku 1998 ruszyła zaś nowoczesna fabryka w Tarnowie Podgórnym nieopodal Poznania. To właśnie tam zadrukowuje się wzorami drewnopodobnymi, kamieniopodobnymi i fantazyjnymi papiery dekoracyjne, który następnie trafiają do producentów płyt drewnopochodnych. Dekory kreowane są zarówno przez projektantów firmy, jak i przy udziale samych klientów.

Schattdecor nie pozostaje głuchy na zmieniające się potrzeby rynku. Całkiem niedawno w zakładzie w Tarnowie Podgórnym oddano do użytku nową maszynę drukarską PMD 42. – To bez wątpienia najnowocześniejsza maszyna w tej branży – przyznaje Mirosław Wolski, członek zarządu marki Schattdecor. Łączy ona funkcje drukowania i lakierowania z zastosowaniem technologii ESH (czyli utrwalania przy użyciu promieni elektromagnetycznych).

W całej grupie wyprodukowano w roku 2011 ponad 90 tysięcy ton zadrukowanych papierów dekoracyjnych. Firma gwarantuje swoim odbiorcom najwyższą jakość produktu i serwisu, sygnowaną logo Made by Schattdecor. – Nasza długofalowa strategia zakłada, że nie chcemy produkować dla tzw. tanich marek. Wszelkie innowacje, które wprowadzamy w zakładach, pojawiają się w trosce o klienta i późniejszego użytkownika mebli, a więc sam produkt musi być zawsze najwyższej jakości – przyznaje Roland Auer, członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu Schattdecor AG. Nowa maszyna gwarantuje to w pełni i pozwala drukować wzory z bardzo ciekawymi efektami optycznymi i haptycznymi. – Kierując się takimi wytycznymi nie tylko dostarczamy na rynek najlepsze produkty, ale również pozostaniemy wierni naszym ideałom, jak ekologia, co przejawia się m.in. w używaniu wolnych od pigmentów metali ciężkich, rozpuszczalnych w wodzie farb drukarskich – przekonuje Roland Heeger, członek zarządu ds. technicznych.

Marka Schattdecor w Polsce ma również drugi zakład produkcyjny, w Głuchołazach, gdzie produkowane są folie preimpregnat. Ostatnio zakład się rozbudowuje, powiększa się m.in. jego część magazynową i produkcyjną. – Folie Smartfoil trafiają stąd na cały świat. Mamy tu możliwość produkcji folii z różnymi efektami jak np. 3D – wyjaśnia Roland Auer. W przyszłym roku w Głuchołazach zamontowana zostanie kolejna maszyna lakiernicza PML 7. W sumie w zakładach Schattdecor w Polsce pracuje 250 osób, a w całej grupie ponad 1400.

Grupa ma również zakłady produkcyjne w Niemczech, we Włoszech, w Rosji, w Brazylii, w Chinach, w Turcji i w USA. – Otwieramy zakłady w różnych krajach, by być bliżej klienta – dodaje Roland Heeger. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa na tak zróżnicowanych rynkach są innowacje zarówno produktowe, jak i technologiczne. Firma koncentruje się na nowych technologiach jak zadruki cyfrowe, system koloryzacji, wybarwianie cyfrowe oraz wprowadza nowe kolekcje produktowe jak kolekcja folii uni (Smartfoil uni). Podstawową sukcesu Schattdecor pozostaje jednak człowiek, co podkreśla zdanie z filozofii firmy „Trzeba lubić ludzi”.

Więcej: www.schattdecor.de/pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: