Slow czy fast?

Co przyniesie przyszłość? Jeszcze większy pośpiech? A może wskazówki zegara zwolnią obroty? Czy technologia zawładnie czasem? Na te pytania próbowali odpowiedzieć laureaci 6. edycji konkursu Future Living Award organizowanego przez markę Siemens.

Finałowa gala konkursu Future Living Award to inspirujące wydarzenie, na które co roku czekają wszyscy, którzy interesują się designem, technologią i szeroko rozumianym projektowaniem. 15 marca br. w kinie Iluzjon Siemens na chwilę zatrzymał czas. I to w wyjątkowym miejscu. Miejscu, które swą nazwą poddaje w wątpliwość istnienie czegokolwiek. Może czasu nie ma? Może jest iluzją? Tak na przykład twierdzi naukowiec i fizyk, Julian Barbour.

Próby wytłumaczenia i definiowania czasu w kontekście przyszłości podjęli jak co roku wyjątkowi prelegenci. Jacek Kotarbiński przyszedł na scenę z czerwonym balonikiem z 1956 roku. Przeniósł go z filmu Alberta Lamorisse’a „Le ballon rouge” ukazując jak łatwo podważyć względność konwenansów i ram, nawet tych czasowych. Natalia Hatalska próbowała uchwycić przyszłość – tę biznesową – wyjaśniając czym są trendy, jak je analizować i obserwować. A dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska opowiadała o rozwoju sztucznej inteligencji, o botach i robotach humanoidalnych, próbując przewidzieć jak będą kształtować się relacje człowiek – robot. Czy z czasem staniemy się przyjaciółmi czy będziemy wrogami? Wszystkie przemówienia okazały się bardzo inspirujące i skłaniające do głębokiej refleksji na temat przyszłości.

Głównym punktem wydarzenia było wręczenie nagród zwycięzcom – zegarmistrzom przyszłości, którzy swoimi wizjami wyjątkowo „nakręcili” jurorów. Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymała Aleksandra Laudańska za projekt Czaso(do)wolność, w którym czas traktuje się indywidualnie i ustala się w zależności od własnych potrzeb. Drugie miejsce zdobył duet: Aleksandra Czaja i Tomasz Ferczykowski. Na podium stanął także Piotr Brożek z pracą i pytaniem Czy drzewa podróżują w czasie? Wśród wyróżnionych prac znalazły się: Carpe diem, ONeiric i .Dotknij.

Gdy czas części oficjalnej dobiegł końca prowadzący wydarzenie, Maciej Dolega zaprosił zgromadzonych do korzystania z wielu atrakcji: aplikacji VR’owej, dzięki której można było przenieść się do świata kuchni Siemens, refleksomierza sprawdzającego czas reakcji na bodziec, futurystycznej foto-kabiny z filtrami wpisującymi się w motto imprezy, czyli czas, a także do obejrzenia i przetestowania urządzeń z technologią Home Connect.

– Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu dla niektórych było tylko iluzją. Dzięki marce Siemens dziś jest realne. Technologia Home Connect to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to także wielowymiarowa oszczędność czasu. Posiadanie zdalnej kontroli nad AGD ułatwia i przyśpiesza zarządzanie domem. Mamy możliwość skorzystania „na odległość” z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń. W każdej chwili możemy też skorzystać z własnej bazy przepisów – opowiadał Hanna Stajuda, dyrektor komunikacji w firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Powiązane artykuły:

Siemens nagrodził futurystów

Dzień w 2040

Warszawa | 29 marca 2018

Siemens Future Living Award „Człowiek i technologia 2040".

Hydra przyszłości

Hydra przyszłości

Warszawa | 20 marca 2017

Hydra najlepszym projektem 4. edycji Siemens Future Living Award.

Zgłoś swoją wizję przyszłości!

Zgłoś wizję

Warszawa | 7 października 2015

Wystartowała trzecia edycja konkursu Siemens Future Living Award.

Zaprojektuj kuchnię przyszłości i wygraj 15 tys. zł!

Wygraj 15 tys. zł!

warszawa | 22 maja 2014

Zaprojektuj kuchnię przyszłości dla marki Siemens i wygraj 15 tys. zł!