Slow czy fast?

Co przyniesie przyszłość? Jeszcze większy pośpiech? A może wskazówki zegara zwolnią obroty? Czy technologia zawładnie czasem? Na te pytania próbowali odpowiedzieć laureaci 6. edycji konkursu Future Living Award organizowanego przez markę Siemens.

Finałowa gala konkursu Future Living Award to inspirujące wydarzenie, na które co roku czekają wszyscy, którzy interesują się designem, technologią i szeroko rozumianym projektowaniem. 15 marca br. w kinie Iluzjon Siemens na chwilę zatrzymał czas. I to w wyjątkowym miejscu. Miejscu, które swą nazwą poddaje w wątpliwość istnienie czegokolwiek. Może czasu nie ma? Może jest iluzją? Tak na przykład twierdzi naukowiec i fizyk, Julian Barbour.

Próby wytłumaczenia i definiowania czasu w kontekście przyszłości podjęli jak co roku wyjątkowi prelegenci. Jacek Kotarbiński przyszedł na scenę z czerwonym balonikiem z 1956 roku. Przeniósł go z filmu Alberta Lamorisse’a „Le ballon rouge” ukazując jak łatwo podważyć względność konwenansów i ram, nawet tych czasowych. Natalia Hatalska próbowała uchwycić przyszłość tę biznesową wyjaśniając czym są trendy, jak je analizować i obserwować. A dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska opowiadała o rozwoju sztucznej inteligencji, o botach i robotach humanoidalnych. Jednocześnie próbuje przewidzieć, jak będą kształtować się relacje człowiek – robot. Czy z czasem staniemy się przyjaciółmi, czy będziemy wrogami? Wszystkie przemówienia okazały się bardzo inspirujące i skłaniające do głębokiej refleksji na temat przyszłości.

Głównym punktem wydarzenia było wręczenie nagród zwycięzcom – zegarmistrzom przyszłości, którzy swoimi wizjami wyjątkowo „nakręcili” jurorów. Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymała Aleksandra Laudańska za projekt Czaso(do)wolność, w którym czas traktuje się indywidualnie i ustala się w zależności od własnych potrzeb. Drugie miejsce zdobył duet: Aleksandra Czaja i Tomasz Ferczykowski. Na podium stanął także Piotr Brożek z pracą i pytaniem, czy drzewa podróżują w czasie? Wśród wyróżnionych prac znalazły się: Carpe diem, ONeiric i .Dotknij.

Gdy czas części oficjalnej dobiegł końca prowadzący wydarzenie, Maciej Dolega zaprosił zgromadzonych, do korzystania z wielu atrakcji. Na przykład aplikacji VR’owej, dzięki której można było przenieść się do świata kuchni Siemens, refleksomierza sprawdzającego czas reakcji na bodziec, futurystycznej foto-kabiny z filtrami wpisującymi się w motto imprezy, czyli czas. Również do obejrzenia i przetestowania urządzeń z technologią Home Connect.

– Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu dla niektórych było tylko iluzją. Dzięki marce Siemens dziś jest realne. Technologia Home Connect to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to także wielowymiarowa oszczędność czasu. Posiadanie zdalnej kontroli nad AGD ułatwia i przyśpiesza zarządzanie domem. Mamy możliwość skorzystania „na odległość” z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń. W każdej chwili możemy też skorzystać z własnej bazy przepisów – opowiadał Hanna Stajuda, dyrektor komunikacji w firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kreatywni poszukiwani do stworzenia nowego, niezwykłego miejsca na mapie Warszawy

Uwaga! Konkurs

Warszawa | 18 sierpnia 2020

Kreatywni poszukiwani do stworzenia nowego, niezwykłego miejsca

Mazda promuje najlepszych! Wystartowała nowa edycja konkursu dla młodych projektantów

Myśl nieszablonowo

Warszawa | 15 lipca 2020

Mazda Design Experience. Wystartowała nowa edycja konkursu dla projektantów