Śląsk. Funkcjonalny i nieoczywisty

Kosak, Kafti, Code Design, Latko/Smolarczyk, Sokka – to kwintet eksponowanych mocnych marek twórców wywodzących się ze Śląska. Choć często nie pracują bezpośrednio w tym regionie, swoje korzenie wywodzą właśnie stąd. Autorski styl przejawiają w innowacyjnych rozwiązaniach, a także w charakterystycznej dla nich pragmatyczności, co stanowi ich wizytówkę.

Innym elementem promującym Śląsk w Berlinie są gadżety. Te dostępne robią to w niekonwencjonalny sposób. Węglowe mydło Sadza Soap Marty Frank, Palec Ślonski do robienia klusek Marty ”Saffy” Szafraniec czy wyciskarka do cytrusów w kształcie katowickiego Spodka projektu IDE czerpią z tradycji, tworząc obiekty humorystycznie, ale w duchu dobrego designu.

– ”Design It. In Silesia” to próba pokazania, w jaki sposób design, jako narzędzie funkcjonalne, towarzyszy nam na co dzień. Design rodem ze Śląska to mnogość inspiracji i co warto podkreślić silna reprezentacja autorskich wizji – zapewniają autorzy ekspozycji.

Ekspozycji towarzyszy publikacja “Ikony Designu w Województwie Śląskim”. Irma Kozina jako jedyna podjęła próbę opisania historii śląskiego designu, tworząc tym samym kompendium wiedzy na ten temat.

Kuratelę nad wystawą objął Adrian Chorębała. Aranżację i komunikację wizualną opracowali: Katarzyna Furgalińska, Dorota Żurek i Łukasz Smolarczyk. Z kolei za koordynację odpowiadali tegoroczni laureaci Design Alive Awards, czyli Michał Kubieniec i Dominik Tokarski z Geszeftu.

Wystawę odwiedzać można do 6 lutego 2015 roku w Instytucie Polskim w Berlinie.

Więcej: www.berlin.polnischekultur.de

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

OFF Festival 2019 muzyka i zrównoważony rozwój

OFF Festival 2019

Katowice | 6 sierpnia 2019

Tegoroczny OFF Festival odbył się pod szyldem świadomej konsumpcji.

OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei

Będą prowokować

Katowice | 26 lipca 2019

OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei.

Węgiel? Tak! Ale potrzebujemy kolejnych wyzwań

Region przemian

Katowice | 23 lutego 2015

Miejskie historie. Roma Skuza i Bogna Polańska (Studio bro.Kat).

Polacy na IMM w strefie „czystych talentów”

Polacy na IMM

Kolonia | 17 stycznia 2015

Ćmielów, Kafti, Kosmos, Malafor, Tabanda i Vzór na IMM Cologne.