Wszystkie kolory Skandynawii

Surowy, wymagający klimat Skandynawii sprawia, że funkcjonalność i innowacyjność stały się podstawowymi wymogami rządzącymi aranżacją tamtejszych domów. Czasami bezwzględna natura rządzi się swoimi prawami, ludzie zaś, bez względu na szerokość geograficzną, potrzebują do odpoczynku ciepła, wygody i bezpieczeństwa.

Pełne światła, bezpretensjonalne wnętrza w duchu Scandi już od blisko 100 lat znajdują licznych zwolenników. Styl skandynawski, wbrew powszechnej opinii, to jednak nie tylko białe ściany, jasne drewno i bezkompromisowy minimalizm. Wystarczy sięgnąć do źródła – wzornicze ikony z dalekiej północy cieszą oczy bogactwem kolorów. Kluczem jest odpowiedni odcień i przemyślana kompozycja.

Skandynawowie chętnie czerpią inspirację z przyrody – kiedy pejzaż za oknami na długie miesiące znika pod kołdrą białego puchu, to właśnie domowe schronienie staje się odbiciem kolorytu letnich miesięcy. Popularne biele, beże i szarości stanowią więc łagodną bazę dla znacznie żywszych odcieni czerpiących ze spokojnej aury leśnej zieleni, głębokiego niebieskiego, ciepłych brązów, żółci oraz ziemistej czerwieni. To właśnie one, umiejętnie połączone, odpowiadają za stworzenie ciepłej, domowej atmosfery i poczucia komfortu.

105 odcieni, pięć motywów, nieskończone możliwości

O tym jak ważne dla stylu skandynawskiego są kolory projektanci marki Teknos są świadomi jak nikt inny. Od 1948 roku wspierają swoich klientów w poszukiwaniu rozwiązań dopasowanych do ich konkretnych wymagań.

Kolekcja Colour Your Story, która powstała w efekcie tych poszukiwań to aż 105 ponadczasowych kolorów, wyselekcjonowanych z szerokiej gamy kolorów do wnętrz Teknos. Ich czyste, proste barwy i żywe odcienie można z łatwością wykorzystać do różnych stylów dekoracyjnych. Z powodzeniem można je więc zastosować do wszystkich powierzchni w domu – od podłogi po sufit.

Aby ułatwić wybór, całą linię podzielono na pięć motywów tematycznych, z których każdy opowiada swoją historię. Nordic Phenomena to kolekcja chłodnych, spokojnych barw, czerpiących z koloru leśnych strumieni i otaczających je zarośli; Cozy Weekend to z kolei rozwiązanie dla osób poszukujących w domu miękkiej przytulności – ciepły odcień bieli z tej serii, można również wykorzystać do zmiękczenia innych kolorów; motyw Cool Living stawia na kontrasty w matowym wydaniu – to idealna propozycja dla miłośników kombinacji czerni i bieli; Express Yourself zachęca do wprowadzenia nuty pikanterii za sprawą ciepłych, ziemistych odcieni, które łatwo można skomponować z innymi kolorami; Colours Without Borders to zaś gratka dla osób poszukujących bardziej wyrazistych rozwiązań, niebojących się odważnych kolorów.

Nie tylko doskonały wygląd

Mówiąc o wystroju skandynawskich domów, nie można zapomnieć o najważniejszym wyznaczniku tamtejszych aranżacji – funkcjonalności. Również w tej kwestii projektanci Teknos stanęli na wysokości zadania. I nie chodzi tu tylko o wyjątkową odporność na ścieranie czy wydajność.

Bezrozpuszczalnikowe, w 100% wodorozcieńczalne farby do wnętrz – Biora, pomagają w utrzymaniu czystszego powietrza w domu oraz powierzchni ścian. 

Matowe farby z linii Biora Air wyróżniają się wyjątkową technologią Nordic Indoor Air Purifier, która oczyszcza powietrze ze szkodliwych aldehydów. Bezpieczna i matowa farba Biora Clean tworzy natomiast powłokę antybakteryjną, która hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Co ważne, farby do wnętrz Biora są dostępne we wszystkich odcieniach z Karty kolorów do wnętrz Teknos, w tym kolorach z kolekcji Colour Your Story.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: