School of Form na Gdynia Design Days 2016

Poznań | Teks promocyjny

1 lipca 2016 | Design | Rzeczy | SoF |

Podczas wystawy prezentującej wybrane projekty dyplomowe, School of Form pokaże w jaki sposób możliwe jest odzyskanie tradycji, wolności twórczej, relacji z drugim człowiekiem i sprawności fizycznej. Nawiąże tym samym do hasła tegorocznej edycji Gdynia Design Days „Odzyskane”.

Od 1 do 10 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia zaprezentowanych zostanie 12 projektów dyplomowych, których autorzy wykorzystując badania, wnikliwą analizę i obserwację, a nade wszystko humanistyczną wrażliwość, skupili się na najbardziej aktualnych potrzebach, problemach i zjawiskach. Czym dla naszych absolwentów jest „Odzyskane”? Przedstawiamy wybrane projekty z każdej kategorii.

Odzyskiwanie tradycji. Native, Patrycja Bołzan
Jak przywrócić dawne tradycje przechowywania jedzenia w czasach, kiedy marnujemy tony pożywienia i prądu? Na to pytanie starała się odpowiedzieć projektantka Patrycja Bołzan, która stworzyła siedem pojemników na różne rodzaje produktów spożywczych, zainspirowanych ideą przechowywania jedzenia za pomocą stosowanych niegdyś metod, zaczerpniętych z publikacji oraz przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez członków jej rodziny. Jest to przykład tego jak poprzez użycie naturalnych materiałów, takich jak: glina, słoma, drewno czy perforowana blacha- można zapewnić produktom optymalne warunki i długą świeżość jedzenia.
Patrycja Boązan 7

Odzyskiwanie wolności twórczej. Prymitywy, Jagoda Fryca
Kolekcja obuwia jest wynikiem fascynacji amatorskim wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku przez nieprofesjonalistów oraz refleksji nad produktem masowym. Rozważając produkt masowy jako zasób, bawiąc się gotowymi elementami dającymi nieskończone możliwości, projektantka stworzyła gospodarkę produktów niedokończonych w miejsce tej, w której wszystko jest „skończone” i przeznaczone do tego, by szybko stracić aktualność. Przy tworzeniu kolekcji dyplomowej, wykorzystała dostępne materiały i techniki, nazywając ten zabieg współczesnym prymitywizmem. Udostępniając w Internecie zdjęcia produktów wraz z krótkim opisem technik i materiałów, projektantka zachęca do projektowania na własny użytek.
Jagoda Fryca 2

Odzyskiwanie sprawności. IMMU, Justyna Strociak, Magda Gąsiorowska
IMMU to projekt rękawa połączonego z niewielkim systemem pompowania. Odpowiada na problem nieefektywnego krążenia limfy w organizmie człowieka, szczególnie u kobiet, po mastektomii. IMMU to system szczelnie zamkniętych komór umieszczonych w rękawie. Każdy rękaw ma dwa systemy komór, które są umieszczone po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ręki. Wprowadzone powietrze przepływa przez komory ruchem falistym w kierunku serca, imitują ręczny masaż, zwiększając cyrkulację płynów, co wpływa na prawidłowy przepływ limfy, a w konsekwencji szybszą regenerację i usuwanie toksyn. IMMU wspomaga drenaż manualny wykonywany przez fizjoterapeutów lub przez osoby chore. Rękaw umożliwia samodzielny masaż nawet kilka razy dziennie bez nadmiernego wysiłku.
IMMU Magda G•siorowska  Justyna Strociak

Odzyskiwanie relacji. MUSI, Ernest Warzocha
Inspiracją do projektu były kreatywne techniki nauki oraz fakt, że człowiek uczy się nie tylko poprzez umysł, ale też poprzez ciało. Projekt obejmuje serię interaktywnych urządzeń, które, interpretując przestrzeń i znajdujące się w niej przedmioty, wygrywają melodie otoczenia. Wystarczy położyć moduły w wybranych miejscach, aby usłyszeć sąsiadujące z nimi przedmioty. Komunikacja bezprzewodowa pozwala szukać wzajemnych relacji między nimi. Urządzenie wyróżniają minimalistyczny wygląd i intuicyjna obsługa.
Ernest Warzocha 2

Więcej informacji o School of Form www.sof.edu.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Intymna strona porcelany

Intymna strona porcelany

Warszawa | 9 grudnia 2022

Anna Marciniszyn, twórczyni Nodi Studio, opowiada o swojej miłości do porcelany

Wariacja na temat ikony

Wariacja na temat ikony

Mediolan | 22 listopada 2021

Od studiów inżynierskich do ceramiki. Piotr Podziomek prezentuje „Wrażliwość”

Polski sukces w Dubaju!

Sukces Olgi

Dubaj | 22 listopada 2018

Olga Zelenska, absolwentka została wyróżniona podczas Global Grad Show w Dubaju!

Unia wprowadza zakaz produktów plastikowych. SCOBY to alternatywa!

Alternatywa

Poznań | 25 października 2018

Rodzima alternatywa dla plastikowych opakowań.

Porcelanowy sen

Porcelanowy sen

Poznań | 14 sierpnia 2018

Zaglądamy do Fenek Studio – pracowni absolwentek School of Form.