Siła detalu

Radomska kamienica, w której znajduje się mieszkanie zaprojektowane przez Marysię Gajewską i Michała Niedośpiała ze Studio Iskry robi wrażenie już od klatki schodowej. W ponad 100-letnim budynku zachowano niezwykłe polichromie oraz żeliwne schody z ozdobną balustradą. Taki wstęp zobowiązuje, by próbować oddać ducha kamienicy.

– Jako projektanci już od pierwszych minut wizyty w kamienicy wiedzieliśmy, że czeka nas ciekawe wyzwanie – wspominają. – Mieszkanie będące w rodzinie od lat przeszło w ręce najmłodszego pokolenia, co wymagało od nas dopasowania przestrzeni do ich upodobań i potrzeb estetycznych.

Nowi właściciele mieszkania to pasjonaci podróży, gór i odważnego koloru. Pomimo potrzeby wprowadzenia nowej energii do wnętrza byli również otwarci na pracę ze starą tkanką, która dotrwała do współczesności w całkiem dobrym stanie.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Podczas remontu udało się odświeżyć drewniany parkiet kasetonowy, który rozjaśniono i uzupełniono. Odnowiona została również stolarka drzwiowa oraz imponujące sztukaterie. Swoją szansę na drugą młodość otrzymał również oryginalny piec kaflowy w salonie, teraz ożywiony za sprawą pomarańczowego lustra.

– Trafiliśmy na osoby z bardzo dużą wyobraźnią, które zaufały nam w doborze kolorów i materiałów wykończeniowych – podkreślają Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał.

– Mimo że wnętrze miało już swój bardzo klasyczny, kamieniczny charakter, naszym zadaniem było wprowadzenie odrobiny szaleństwa – kontynuują. – Paleta kolorystyczna, częściowo inspirowana polichromią na klatce schodowej pozwoliła nam ustalić pewne ramy dla całego mieszkania – sztukaterie oraz drzwi są wszędzie w kolorze błękitu, co zaskakująco zgrało się z ciepłą szarością ścian. Dodatkowo paletę barw rozszerzyliśmy o kolory dopełniające: pomarańcze, żółcienie oraz ciepłe fiolety i granaty.

We wnętrzu wykorzystano meble takich marek jak: Paged, Tylko, NAP, Sits czy Tamo. Dla ozdoby, klasyczny salonowy żyrandol zastąpiła rzeźba kinetyczna Solito Mobiles, a nad fioletową kanapą zawisła fioletowa grafika Landflakes. 

Studio Iskry to założona przez Marysię Gajewską i Michała Niedośpiała warszawska pracownia działająca na pograniczu architektury, wzornictwa oraz scenografii. Współpraca z rzemieślnikami i artystami pozwala im na wszechstronne podejście do każdego projektu, co owocuje kompleksowymi i oryginalnymi realizacjami.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dyskretny eklektyzm

Dyskretny eklektyzm

Warszawa | 21 maja 2024

Odwiedzamy 100-metrowy apartament w kamienicy tuż przy warszawskich Łazienkach

Domowa galeria sztuki

Domowa galeria sztuki

Santiago | 28 stycznia 2023

Zaglądamy do spektakularnego apartamentu w bogatej dzielnicy stolicy Chile