Siła detalu

Radomska kamienica, w której znajduje się mieszkanie zaprojektowane przez Marysię Gajewską i Michała Niedośpiała ze Studio Iskry robi wrażenie już od klatki schodowej. W ponad 100-letnim budynku zachowano niezwykłe polichromie oraz żeliwne schody z ozdobną balustradą. Taki wstęp zobowiązuje, by próbować oddać ducha kamienicy.

– Jako projektanci już od pierwszych minut wizyty w kamienicy wiedzieliśmy, że czeka nas ciekawe wyzwanie – wspominają. – Mieszkanie będące w rodzinie od lat przeszło w ręce najmłodszego pokolenia, co wymagało od nas dopasowania przestrzeni do ich upodobań i potrzeb estetycznych.

Nowi właściciele mieszkania to pasjonaci podróży, gór i odważnego koloru. Pomimo potrzeby wprowadzenia nowej energii do wnętrza byli również otwarci na pracę ze starą tkanką, która dotrwała do współczesności w całkiem dobrym stanie.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Podczas remontu udało się odświeżyć drewniany parkiet kasetonowy, który rozjaśniono i uzupełniono. Odnowiona została również stolarka drzwiowa oraz imponujące sztukaterie. Swoją szansę na drugą młodość otrzymał również oryginalny piec kaflowy w salonie, teraz ożywiony za sprawą pomarańczowego lustra.

– Trafiliśmy na osoby z bardzo dużą wyobraźnią, które zaufały nam w doborze kolorów i materiałów wykończeniowych – podkreślają Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał.

– Mimo że wnętrze miało już swój bardzo klasyczny, kamieniczny charakter, naszym zadaniem było wprowadzenie odrobiny szaleństwa – kontynuują. – Paleta kolorystyczna, częściowo inspirowana polichromią na klatce schodowej pozwoliła nam ustalić pewne ramy dla całego mieszkania – sztukaterie oraz drzwi są wszędzie w kolorze błękitu, co zaskakująco zgrało się z ciepłą szarością ścian. Dodatkowo paletę barw rozszerzyliśmy o kolory dopełniające: pomarańcze, żółcienie oraz ciepłe fiolety i granaty.

We wnętrzu wykorzystano meble takich marek jak: Paged, Tylko, NAP, Sits czy Tamo. Dla ozdoby, klasyczny salonowy żyrandol zastąpiła rzeźba kinetyczna Solito Mobiles, a nad fioletową kanapą zawisła fioletowa grafika Landflakes. 

Studio Iskry to założona przez Marysię Gajewską i Michała Niedośpiała warszawska pracownia działająca na pograniczu architektury, wzornictwa oraz scenografii. Współpraca z rzemieślnikami i artystami pozwala im na wszechstronne podejście do każdego projektu, co owocuje kompleksowymi i oryginalnymi realizacjami.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Domowa galeria sztuki

Domowa galeria sztuki

Santiago | 28 stycznia 2023

Zaglądamy do spektakularnego apartamentu w bogatej dzielnicy stolicy Chile

W starym spichlerzu

W starym spichlerzu

Wrocław | 20 grudnia 2022

Dwupoziomowy apartament w starym spichlerzu przeszedł gruntowną przemianę

Proste formy

Proste formy

Warszawa | 23 listopada 2022

Naturalne, ponadczasowe materiały i szczypta wabi sabi na Żoliborzu