Retro-futurystyczna Vespa

Symbol wolności i „słodkiego życia”. Legendarna Vespa wciąż zaskakuje. Już wkrótce pojawi się najnowszy model skutera, oznaczony liczbą 946.

Symbol wolności i „słodkiego życia”. Legendarna Vespa wciąż zaskakuje. Już wkrótce pojawi się najnowszy model skutera, oznaczony liczbą 946.

Cyfra nawiązuje do prototypu z roku 1946, gdy nowo powstała marka postanowiła zaproponować Włochom nie tylko estetyczny, ale i prosty oraz wygodny środek transportu. Szybko jednak skuter stał się przebojem nie tylko na ulicach włoskich miast, ale niemal na całym świecie. Pomogła nie tylko fascynacja łatwym w użytkowaniu i przemieszczaniu się pojazdem, ale również… filmowa kariera Vespy, która zadebiutowała w „Rzymskich wakacjach” (reżyseria: William Wyler) z udziałem Gregory Pecka i Audrey Hepburn.

Od tego czasu zmieniały się technologie, pojawiały się różne jej modele. Dziś nie jest to tani środek transportu, lecz cały styl życia dla osób, które chcą się wyróżniać na drodze.

Vespa 946 była prezentowana na ostatnim salonie motocyklowym w Mediolanie, gdzie stała się jedną z gwiazd wydarzenia. Dlatego już teraz mówi się, że „nowa dwukołowa piękność” jest początkiem nowej ery w historii Vespy. A samych Włochów rozpiera duma, że tak wspaniały projekt oraz jego realizacja są w stu procentach dziełem włoskiego przemysłu. Ten model zrywa z dotychczasową ewolucją marki I bezpośrednio odwołuje się do prototypu z 1946 r., wykorzystując zarazem najbardziej zaawansowaną technologię.

Nowa Vespa to retro-futurystyczny model, zachowujący konstrukcję samonośnego nadwozia, ale po raz pierwszy w historii marki stalową ramę połączono z elementami ze stopu aluminium (kierownica, przedni błotnik, boczne panele i podstawa kanapy). Lżejszy pojazd jest bardzo zwrotny, a rozstaw osi ze zwiększoną odległością między piastami kół gwarantuje dużą stabilność.

Vespę 946 napędza niezwykle zaawansowany jednocylindrowy silnik o pojemności skokowej 125 cm3. Przy prędkości 50 km/h na jednym litrze benzyny można przejechać 55 km (czyli ok. 30 proc. więcej w stosunku do napędu wcześniejszej generacji). Dodatkowo spadły koszty utrzymania pojazdu, dzięki wydłużeniu odstępów między kolejnymi przeglądami, które teraz zaplanowane są co 10 tys. km.

Vespa 946 trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Więcej: www.vespa.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: