Polski architekt na prestiżowej liście „40 Under 40”

Maciej Franta znalazł się na dorocznej liście najbardziej obiecujących europejskich architektów Europe „40 Under 40”. To jedyny Polak wśród nominowanych!

Za przygotowanie listy czterdziestu najbardziej obiecujących architektów i projektantów z Europy przed czterdziestym rokiem życia od 14 lat odpowiada chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z Europejskim Centrum Architektury Art Design.

W tym roku listę nominowanych ogłosiło pięcioosobowe jury w składzie: Mino Caggiula (Mino Caggiula Architects); Mert Eyiler (MeMALoNDoN); Christoph Hesse (Christoph Hesse Architekten); Dirk U. Moench (INUCE) oraz Constantinos Yanniotis (Yanniotis & Associates Architectural Bureau).

„W tych trudnych czasach ważne jest, aby utrzymać żywe wizje. Prezentowanie najbardziej obiecujących osobowości Europy w dziedzinie architektury i designu daje nam nadzieję na lepsze jutro”  czytamy na stronie wydarzenia.

– To dla nas wspaniałe wyróżnienie; tym bardziej że w tym roku przyznano je tylko jednej osobie z Polski – podkreśla Franta Group.

Polacy regularnie pojawiają się na liście „40 Under 40”

Wcześniej, w 2008 roku, doceniono Roberta Koniecznego i Tomasza Koniora. Rok później Marcina Kościuch i Tomasza Osięgłowskiego z Ultra Architects; a także Annę Siedlecką, Beatę Goczoł oraz Oskara i Barabarę Grąbczewskich. W 2010 roku na liście znaleźli się także Piotr Nawara i Agnieszka Szultk z MoonStudio oraz Wojciech Subalski (studio HS99). Rok 2013 należał do Romana Rutkowskiego, zaś 2018 – do Eweliny Jaskulskiej z pracowni Artectonica. W 2019 roku wśród nominowanych znalazła się Anna Paszkowska-Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL, Jakub Cieślik z grupy Verso i Łukasz Skorek z Kumstudio. Rok temu wyróżniono dwóch Polaków – Mateusza Górnika z pracowni Górnik Architects oraz Andrzeja Truszczyńskiego z biura TKHolding.

Pełną listę tegorocznych zwycięzców można zobaczyć na stronie wydarzenia

Prace wszystkich laureatów zostaną tradycyjnie zaprezentowane w specjalnym katalogu oraz podczas dedykowanej wystawy objazdowej „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami”, której wernisaż zaplanowano na grudzień, w Centrum Europejskim w Atenach.

Villa Reden. Nietypowy apartamentowiec wpisany w zabytkową okolicę

Maciej Franta

Od 2010 roku prowadzi pracownię Franta Group, kontynuując tym samym rodzinne tradycje – jego dziadek, Aleksander Franta, stał za projektami licznych ikony architektury, takich jak osiedle Gwiazdy czy Tysiąclecia w Katowicach. W ramach własnej praktyki zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznych i usługowych. Jest autorem m.in. adaptacji kamienicy na hotel Opera w Tarnowskich Górach, osiedla Oswaldów Park, rozbudowy Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie czy przedszkola w Krakowie i Sułkowicach oraz wielokrotnie nagradzanej Villi Reden w Chorzowie. W ubiegłym roku został wybrany Najlepszym architektem przez jury konkursu the Architecture Community.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekturę mam we krwi

Architekturę mam we krwi

Katowice | 25 września 2022

Maciej Franta w szczerej rozmowie z „Design Alive” nie tylko o architekturze

Poznajcie młode pokolenie śląskiej architektury

Śląskie nadzieje

chorzów | 19 lutego 2015

Furheart Gallery zaprasza na wystawę "7m2" młodej śląskiej architektury.