Kobaltowa kolekcja. Pol_Sztyma_Wolna dla Manufaktury w Bolesławcu

Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna to absolwentki poznańskiej ASP. Od momentu kiedy w 2017 roku stworzyły pierwszą serię graficznych czarno-białych talerzy, na dobre zawładnęły sercami miłośników designu. Najnowsza kolekcja nieformalnej grupy Pol_Sztyma_Wolna powstała we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, jedną z najsłynniejszych rodzimych wytwórni ceramiki.

– Zaprosiłem trzy artystki do współpracy, bo wierzę, że ceramika bolesławiecka to nie tylko naczynia do codziennego użytku, ale również sztuka – zdradza Paweł Zwierz, właściciel Manufaktury w Bolesławcu. – Jest to język uniwersalny, ponadczasowy i to właśnie poprzez sztukę można wyrazić nasze korzenie, kulturowość oraz tradycję.

 Pol / Sztyma / Wolna

W swojej twórczości artystki wykorzystują głównie starą ceramikę wyszukaną na pchlich targach. Tym razem, stając się rezydentkami bolesławieckiej manufaktury, wykorzystały unikalny stempel bolesławiecki łącząc go z szablonami i gestem pędzla. W efekcie powstało około 50 talerzy i 6 unikatowych wazonów.

– Wybrałyśmy kobalt, bo z tym kolorem od zawsze kojarzy nam się Bolesławiec. Stemple, których tradycyjnie używa się przy dekorowaniu bolesławieckiej ceramiki, zaprojektowałyśmy specjalnie do tej kolekcji. Tajniki kładzenia kobaltu na naczynia kamionkowe zdradzała nam natomiast wspaniała malarka, pani Anna Szeremeta, związana z Manufakturą od ponad 20 lat – wspominają artystki.

Więcej na: www.instagram.com/pol_sztyma_wolna

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ocean kreatywności

Ocean kreatywności

Warszawa | 8 października 2022

Nasi czytelnicy wskazują ulubione ilustratorki i ilustratorów!